Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Ezoterika: Kdo, co a proč je EZO?

O Česku se říká, že patří mezi nejateističtější země světa, přesto je spousta Čechů spirituálních. Populární spiritualita nebo ezoterika nabízí alternativu k náboženství. V článku si přiblížíme ezo milníky, které se podílejí na současné podobě naší kultury.

Definice ezoteriky je nejednoznačná, protože se jedná o nekonkrétní a nestálý jev, který navíc dlouho unikal pozornosti vědců. Ale například magie, alchymie nebo astrologie pod ezoteriku bezesporu patří, říká ex-religionista Kenneth Granholm. Etymologicky slovo znamená uvnitř (sebe sama).

Historicky se jednalo o lidskou touhu zabývat se něčím tajemným a stát se součástí skupiny lidí, která „poznala pravdu“.

Ve starověku fungovalo náboženství vzájemně s magií, lidé si tak odůvodňovali téměř vše a navštěvovali věštírny.

Ve středověku byli i někteří panovníci jako Karel IV. nebo Rudolf II. velcí fanoušci numerologie a alchymie. Což můžeš znát třeba z filmů Císařův pekař a pekařův císař.

V novověku se však toto spojení přetrhlo a křesťanství s magií nechtělo mít nic společného – „čarodějnice“ se upalovaly jako odpověď na všemožná neštěstí.

V 18. a 19. století spolu s ideou osvícenství nastal opět obrat: Církev ztrácela popularitu, zato magie fungovala společně s vědou.

Od té doby na mnoha místech vystřídal náboženskou tradici princip občanství, vytváření vlastní identity, se kterým spiritualita úzce souvisí, tvrdí současný religionista na UPOLu Dušan Lužný a Jana Obrovská, doktorka na katedře pedagogiky MUNI.

Boom u nás nastal po revoluci, kdy jsme dostali svobodu ve všech ohledech, včetně vzdělávání se z doposud zakázané literatury.

Dnes spiritualita zasahuje do celého alternativního lifestylu, a ať už na horoskopy a podobné věci věříš, nebo ne, stejně jsi zvědavý/á a nahlédneš do nich, čímž udržuješ téma ezoteriky ve společenské debatě.

Společnost má však tendenci na velké ezo příznivce nahlížet jako na fanatiky, kteří posloužili ke vzniku různých memes, ať už máme na mysli legendární věštkyni Jolandu, Vlastíka Plamínka, „příchod“ Archanděla Uriela nebo aktuálnější případ, modelku Helenu Houdovou pořádající prapodivné ezo rituály za nemalé peníze.

Více ezo informací se dozvíš třeba tady. 👇

Jak krystaly, manifestace a meditace pomáhají našemu mental health

@elvihradilkova

Manifestace: Brána do "ideálního" světa a jak na ni?

@angelina_shestak

Jak fungují výklady karet + tips & tricks

@elvihradilkova