Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Evropu sužují požáry, posledních pět let je kritických

Kde po Evropě vypukly v posledních týdnech požáry? A jak velké jsou oproti předchozím rokům?

Za posledních několik let si spousta z nás už navykla na požáry, které především v letních měsících sužují třeba americký stát Kalifornie nebo kanadskou provincii Britská Kolumbie. Zdálo se, že se jedná o problém nám vzdálený – klimatické změny jsme si sice vědomi byli, její reálné důsledky nás ale téměř nezasahovaly.

České Švýcarsko je v plamenech, kouř je cítit v půlce republiky

@yanhoechka

První střet s realitou přišel pro mnohé při loňském tornádu na Moravě, které zabilo 6 lidí a dalších 200 jich zranilo. Napáchalo obrovské materiální škody a zanechalo v nás určitý pesimismus. Letošní léto není jiné – klimatická změna plně zasahuje celou Evropu, hoří České Švýcarsko, ve Velké Británii padl teplotní rekord a nám se může zdát, že na činy bylo už včera pozdě. Situace je sice kritická, ale ještě pořád se s ní dá bojovat.

Řecko

V Řecku jsou požáry v posledních desítkách let v podstatě pravidelnou záležitostí. Často tam hoří nejen ve vnitrozemí, ale i na některém z přilehlých ostrovů. Co se dat týče, nejvíce požárů bylo v Řecku zaznamenáno vloni. Hasiči tam v roce 2021 zasahovali u 84 požárů, které spálily více než 130 tisíc hektarů půdy, tedy území 2,5x větší než Praha.

Každoroční statistiky požárů v Řecku. Zdroj: EFFIS

Jen za poslední dva týdny bojovali řečtí hasiči s destíkami až stovkami menších požárů, například na severovýchodním okraji Athén. Komplikací je často silnější vítr, kvůli kterému se může požár rozšířit. Před pár dny musel být také evakuován ostrov Lesbos, kde se oheň šířil poblíž oblíbeného letoviska Vatera.

Španělsko

Ve Španělsku jsou lesní požáry ještě častější než v Řecku, přičemž letošní půlroční bilance už dokázala překonat všechny předchozí roky. Jen za posledních 6 měsíců bylo ve Španělsku vinou 333 požárů spáleno přes 220 tisíc hektarů půdy, což je více než v celém roce 2012, kdy byla spálena oblast o rozloze 190 tisíc hektarů.

Každoroční statistiky požárů ve Španělsku. Zdroj: EFFIS

V posledních týdnech zasahovali španělští hasiči především u požárů v provinciích Zaragoza a Zamora, na ostrově Tenerife i nedaleko Madridu.

Portugalsko

Stejně jako v Řecku, i v Portugalsku jsou lesní požáry poměrně časté, nicméně ne tolik jako ve Španělsku. Portugalsko si v tomto ohledu udržuje poměrně nízkou bilanci, tedy až na rok 2017. Tehdy byly jen během několika dní při požárech zraněny stovky lidí a další desítky zemřely. Spáleno bylo tehdy přes 560 tisíc hektarů půdy.

Každoroční statistiky požárů v Portugalsku. Zdroj: EFFIS

Podle úřadů ve Španělsku a Portugalsku přispěly současné vysoké teploty k úmrtí až 700 osob. V Portugalsku byla v posledních dnech situace nejhorší na severu země kolem obce Aveiro, kde na boj s požáry chybí prostředky.

Francie

Vlna veder zasáhla v posledních dnech také Francii, která se s pravidelnými požáry v letních měsících potýká už zhruba posledních pět let.

Každoroční statistiky požárů ve Francii. Zdroj: EFFIS

Jen v departementu Gironde bylo za poslední dva týdny 37 tisíc obyvatel donuceno k evakuaci, dva velké požáry tam totiž zachvátily plochu o 200 kilometrech čtverečních. Prezident Macron v reakci na to přislíbil vysoké investice do zasévání, budování a prevence.

Velká Británie

I ve Velké Británii, věčně deštěm kropené zemi, jsou lesní požáry v posledních pěti letech čím dál tím častější, nikoliv však v takové míře jako v jihoevropských zemích. I přesto ale došlo v posledním k týdnu k rekordu – v Coningsby byla zaznamenána rekordní teplota 40,3 stupně Celsia.

Každoroční statistiky požárů ve Velké Británii. Zdroj: EFFIS

Německo

V současné chvíli sužují požáry také Německo, ve kterém padlo několik regionálních teplotních rekordů. V této zemi nejsou lesní požáry časté a letošní rok je po roce 2018 prvním kritičtějším. V Braniborsku na východě Německa se za posledních několik desítek hodin rozšířil lesní požár z deseti na zhruba 850 hektarů.

Každoroční statistiky požárů v Německu. Zdroj: EFFIS

Vlny veder jsou v důsledku změn klimatu stále častější a intenzivnější. Horké a suché počasí navíc podněcuje požáry, které se mohou v kombinaci se silným větrem nekontrolovaně šířit. Posledních pět let bylo podle výše uvedených dat kritických a dá se předpokládat, že bude jenom hůř.

Co je Eco-Anxiety

@markysuch