Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

České Švýcarsko je v plamenech, kouř je cítit v půlce republiky

Hasiči už několik dní bojují s rozsáhlým požárem v národním parku České Švýcarsko. Kvůli dál sílícím plamenům se museli hasiči v noci stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. Kouř a dým z rozsáhlého požáru je cítit v půlce republiky.

Hasiči v noci na dnešek evakuovali v Hřensku kvůli rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko asi 50 lidí. Momentálně hoří zhruba 30 hektarů. Kvůli dál sílícímu požáru se museli hasiči stáhnout z obce Mezná, kde hoří několik domů. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

Požár by mohli hasiči podle velitele zásahu dnes dostat pod kontrolu, zatím ale plameny stále sílí. „Nešlo to. Prostě to nešlo. Všichni jsme se v noci z Mezné museli stáhnout,“ uvedli na Facebooku hasiči z Varnsdorfu, kteří se museli stáhnout z Mezné.

Do oblasti momentálně mohou kvůli požárům pouze záchranáři, kteří vyzývají ostatní lidi, kteří chtějí nějak pomoci, aby zůstali doma.

K požáru se podle mluvčího hasičů sjíždějí jednotky z celé republiky. Požár je tak rozsáhlý, že je kouř a zápach cítit v půlce Česka. Zápach lidé hlásí dokonce i z Prahy a Pardubického kraje.

„Kouř je velmi dobře vidět i na staniční síti ceilometrů. Tyto přístroje laserovými paprsky snímají kolmo vzhůru sloupec atmosféry a detekují tak například oblaka, srážky, mlhu – a také kouř a prachové částice ve větší koncentraci,“ uvedl ráno Český hydrometeorologický ústav na Facebooku.

Plameny pohltily národní park České Švýcarsko v neděli ráno a v pondělí večer se přiblížily k Hřensku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) řekl v pondělí večer České televizi, že jedná o pomoci se Slovenskem. Kvůli ohni dokonce zasedne i krizový štáb a ministr se v úterý do Hřenska sám vydá. Na místo společně s ním vyrazí i premiér Petr Fiala.

🔥❗Zasaženým obcím na Hřensku můžeš pomoci ve sbírce zde.

Hasiči zároveň pokračují v likvidaci dalšího požáru, tentokrát ve vojenském prostoru Libavá nedaleko Staměřic na Přerovsku. Na místě je zhruba 80 hasičů, kteří se snaží dostat plameny pod kontrolu.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.