Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Evropský parlament explained

Každých pět let volí občané a občanky zemí Evropské unie poslance a poslankyně Evropského parlamentu. Další evropské volby připadají v Česku už na 7. a 8. června. Co ale přesně volíme? Pojďme si vysvětlit, co je to Evropský parlament!

Základní informace

  • Funkce: přímo volený orgán EU s legislativní, rozpočtovou a dozorčí pravomocí
  • Členové: 705 poslanců a poslankyň
  • Předsedkyně: Roberta Metsola
  • Místopředsedkyně: Dita Charanzová
  • Rok zřízení: Od roku 1952 nesl název Společné shromáždění Evropského společenství uhlí a oceli, až v roce 1962 byl pojmenován Evropský parlament.
  • Sídlo: Štrasburk (Francie), Brusel (Belgie), Lucemburk (Lucembursko)

Evropský parlament je zákonodárným orgánem Evropské unie, což znamená, že přijímá zákony na evropské úrovni. Je zároveň jediným přímo voleným nadnárodním shromážděním na světě. Přes 700 europoslanců a europoslankyň Evropského parlamentu, kteří jsou voleni každých 5 let, tak zastupuje zájmy 450 milionů Evropanů a Evropanek.

Pravomoci

Evropský parlament má celkem tři hlavní funkce, respektive pravomoci: legislativní, dozorčí a rozpočtovou.

Legislativní: Parlament schvaluje právní předpisy EU, jejichž návrhy předkládá Evropská komise. Zároveň rozhoduje také v otázkách mezinárodních dohod nebo rozšiřování EU. Zabývá se přitom všemi aspekty života v Evropské unii – od podpory hospodářství a boje proti chudobě až po změnu klimatu a bezpečnost.

Dozorčí: Evropský parlament také kontroluje ostatní orgány EU. Volí předsedu Komise, schvaluje její složení a může také hlasovat o vyslovení její nedůvěry. Sleduje zároveň průběhy voleb a vyjadřuje se k peticím předkládaným občany a občankami.

Rozpočtová: Parlament také sestavuje spolu s Radou rozpočet EU, a zároveň schvaluje její dlouhodobý rozpočet.

Poslanci a poslankyně

Počet europoslanců a europoslankyň za každou zemi je vždy přibližně úměrný počtu jejích obyvatel. To znamená, že například Německo bude mít více zástupců a zástupkyň než Česko. Žádná země jich ale nemůže mít méně než 6 nebo více než 96 a celkový počet nesmí překročit 750.

Politické skupiny

Evropští poslanci a poslankyně nezasedají v poslaneckých lavicích podle státní příslušnosti, ale podle ideové sounáležitosti. To znamená, že například zástupci a zástupkyně Zelených z Německa sedí v EP spolu se Zelenými z Česka, jelikož všichni patří do stejného politického směru.

A VÍŠ THO? Evropská unie a NATO

@heyfomo.cz

Parlamentní pravidla požadují, aby každá skupina měla alespoň 23 poslanců a poslankyň a zastupovala nejméně jednu čtvrtinu členských států EU. V současné době je v Evropském parlamentu politických skupin sedm:

  • Poslanecký klub Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) 
  • Skupina progresivní aliance socialistů a demokratů v Evropském parlamentu 
  • Renew Europe Group 
  • Skupina Zelených/Evropské svobodné aliance 
  • Skupina Evropských konzervativců a reformistů 
  • Skupina pro identitu a demokracii 
  • Levice v Evropském parlamentu - GUE/NGL 

Schůze

Pracovní cyklus Evropského Parlamentu má dvě hlavní fáze.

Příprava legislativy: Parlament má 20 výborů a tři podvýbory, z nichž se každý zabývá určitou oblastí politiky. Existuje tak například Výbor pro práva žen a rovnost pohlaví nebo Výbor pro zaměstnanost a sociální věci. Jednotlivé výbory zkoumají návrhy právních předpisů.

Schvalování legislativy: Europoslanci a europoslankyně se pak schází v jednacím sále na plenárním zasedání a návrhy právních předpisů, které jednotlivé výbory vypracovaly, na něm schvalují, popř. hlasují o navrhovaných změnách. Plenární zasedání se obvykle konají každý měsíc ve Štrasburku a trvají čtyři dny. V některých případech se pak organizují i další zasedání v Bruselu.

Evropa je dobrá adresa pro ženy, rovnost tu ale ještě není, říká zástupkyně Evropské komise Monika Ladmanová

@vil.a

Více se o Evropském parlamentu můžeš dozvědět tady!

Text vznikl s podporou Evropské unie