Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

A VÍŠ THO? Evropská unie a NATO

Pravidelný edukativně-anketní pořad, ve kterém Tomáš s Terezou vysvětlují věci, které sice známe ze školy, ale většina z nás je už zapomněla. Zároveň jsou v ulicích prověřovány znalosti generace Z.

Evropská unie, who?

Evropská unie je politická a ekonomická unie, která si klade za cíl zlepšovat spolupráci v Evropě. Funguje jako mezinárodní organizace, ale i jako jeden stát. Založena byla roku 1993 a v současné době má 27 členů. Celkově má EU více než 440 milionů obyvatel.

Členské státy EU

Česká republika do EU vstoupila v roce 2004. Díky tomu můžeme například volně cestovat v rámci členských států, jezdit na Erasmus nebo volat kamarádům v Evropě za stejné ceny jako v Česku. Členství v EU navíc umožňuje českým občanům a firmám volný vstup na největší světový obchodní trh.

- politická a ekonomická unie

- založena v roce 1993

- 27 členů

- ČR od roku 2004

- volné cestování, studijní pobyty, dotace, volný vstup na trh

Severoatlantická aliance aka NATO

NATO, neboli Severoatlantická aliance, je mezinárodní vojenský pakt. Byl založen v roce 1949 jako reakce na 2. světovou válku. Jedná se o alianci obrannou, nikoliv útočnou.

Svým členům zajišťuje bezpečí před napadením cizími státy, jelikož útok na jednoho člena aliance je útokem na všechny. Česko díky snaze prezidenta Václava Havla do NATO vstoupilo v roce 1999. Celkově má 30 členů, včetně USA.

- mezinárodní vojenský pakt

- obranná aliance

- založena roku 1949

- ČR vstoupila v roce 1999

- 30 členů

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.