Na datum 11. března připadá Evropský den památky obětem terorismu. Pojďme si společně připomenout teroristické zločiny, které tvrdě zasáhly náš kontinent.
Evropský den památky obětem terorismu je věnován všem, kteří se stali obětí terorismu, ať už zahynuli, nebo byli zranění. Mezinárodní den byl ustanoven Evropským parlamentem v rámci Deklarace o boji proti terorismu.
Možná si teď říkáš, že terorismus se nás netýká, že se jedná o problém Spojených států nebo Blízkého východu. Pravda je však taková, že od začátku 21. století Evropu zasáhlo hned několik takových zločinů.
Zhruba 40 čečenských teroristů vniklo 23. října 2002 během představení muzikálu do budovy moskevského divadla Dubrovka a vzali si zhruba 850 lidí jako rukojmí. Teroristé požadovali okamžité stažení ruských vojsk z Čečenska a ukončení druhé čečenské války.
Ruské speciální jednotky pustily do divadla neznámý uspávací plyn. Jeho použití se nakonec ukázalo jako fatální chyba, jelikož při zásahu zemřelo zhruba 170 lidí. Většina z nich zemřela na následky otravy použitým plynem.
Exploze v moskevském metru si vyžádala 41 obětí a přes 120 zraněných. Atentátník zemřel při výbuchu, jeho tři komplici byli odsouzeni na doživotí.
Krátce po půl osmé ráno vybuchlo na vlakovém nádraží v Madridu 10 bomb. Při útoku zemřelo 191 lidí a přes 2,5 tisíce jich bylo zraněno. Za útokem stála radikální skupina arabského původu, která odsuzovala španělskou účast ve válce v Iráku.
Dvě ruská civilní letadla TU-134 a TU-154 se zřítila poté, co dvě čečenské atentátnice odpálily na palubě bombu. Zemřelo 89 lidí.
Série čtyř bombových útoků zabila v centru Londýna 56 lidí, včetně atentátníků. Zhruba 700 lidí bylo při útoku zraněno. Atentátníci útočili v metru a v autobuse.
Jedná se o největší teroristický čin spáchaný jednotlivcem na území Evropy. Anders Breivik spáchal sérii teroristických útoků v norském hlavním městě Oslo a na ostrově Utøya, při kterých bylo zabito celkem 77 lidí. Většinu z nich tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce.
Skupina atentátníků z organizace Islámský stát provedla v Paříži čtyři bombové útoky a šest útoků se zbraněmi. Při útocích zemřelo 130 lidí a 352 jich bylo zraněno. Nejvíce obětí si vyžádal útok v klubu Bataclan. Sedm teroristů bylo zneškodněno.
Skupina atentátníků z organizace Islámský stát provedla sebevražedné útoky na bruselském letišti Zavente a v metru. Útoky si vyžádaly 34 mrtvých a 340 zraněných.
K teroristickým útokům v Katalánsku došlo 17. a 18. srpna v ulici La Rambla v Barceloně a pak také ve městě Cambrils. Při útocích zemřelo 16 lidí, 14 z nich při nájezdu dodávky do ulice La Rambla. Dalších 130 lidí bylo zraněno. Zemřelo také 7 atentátníků.