Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

TRUE CRIME: Nejlepším přítelem chlapce je jeho matka

Nebudeme lhát, když prohlásíme, že skoro každý sériový vrah je svým způsobem zvrácený… Existuje ale jeden, jehož činy byly tak hrozivé, že posloužily jako předloha pro některé z nejsadističtějších hollywoodských vrahů.

Ať už přímo, či nepřímo, s Edem Geinem jste se už pravděpodobně setkali, a to aniž byste byli milovníkem zločinů. Edward Theodore Gein, americký vrah a údajný kanibal a nekrofil, totiž ovlivnil významnou část světové popkultury. 

Byl jím inspirován román amerického spisovatele Roberta Blocha Psycho z roku 1959, který o rok později zfilmoval Alfred Hitchcock. Dále celá hororová série nesoucí název Texaský masakr motorovou pilou, postava sadistického zabijáka Buffalo Billa z románu Mlčení jehňátek, případně vrah Bloody Face, který v druhé řadě seriálu American Horror Story vraždil ženy, zatímco si nasazoval masku ušitou z lidské kůže. 

Ke Geinově řádění však vedla dlouhá cesta plná striktní náboženské výchovy, incestního vztahu s matkou, oidipovského komplexu, žárlivosti… a ručně vyráběných výrobků z lidských ostatků.

Edwardovi učitelé a spolužáci na základní škole jej popisují jako plachého chlapce se zvláštním chováním – například propukal v záchvaty smíchu, zřejmě při svém vlastním vnitřním monologu. Právě kvůli tomu byl chlapec spolužáky často šikanován a ostrakizován. Ostatně matka ho trestala, když se pokoušel navázat přátelství. 

Celý život tak Ed i jeho bratr Henry trávili osamoceně na jejich farmě – vzdálené kilometry daleko od civilizace. Matka jim zde často předčítala z Bible a kázala, že svět je ze své podstaty zlý, že všechny ženy jsou prostitutky a že pití a nemravnost jsou nástroji ďábla.

I tak ale Ed svou matku bezmezně miloval. Kvůli ní se nespočetněkrát pohádal se svým starším bratrem Henrym, který na ni měl odlišný názor. Neshody mezi bratry nakonec pravděpodobně vyústily v Henryho záhadnou smrt, kterou však policie prohlásila za nešťastnou náhodu. Obecně se ale věří, že ji má na svědomí právě Ed Gein.

Baví tě článek?
50%
Yes
50%
Meh..

Po smrti svého sourozence měl Gein matku jen pro sebe, tedy… alespoň na chvilku, než zemřela po dvou mozkových příhodách. Ed Gein se po její smrti kompletně uzavřel do sebe. Přestal se starat o statek a místo toho hodně četl. Například o procesu zmenšování hlav, exhumaci mrtvol z hrobů nebo o tom, jak nacisté údajně vyráběli stínítka na lampu z lidské kůže. Právě zde načerpal inspiraci pro své pozdější skutky.

Ve stejném období ho začalo zajímat, jaké by bylo stát se ženou. Má to souvislost s tím, že v té době začaly z okolních hřbitovů mizet mrtvoly žen? Vydejme se tak společně do hlubin mysli sériového vraha. Zjistěme, co jej vedlo k hrozivým činům, jako bylo ušití ženského obleku ze skutečné lidské kůže nebo vražda dvou žen, které nápadně připomínaly jeho zesnulou matku.