Země se snaží dosáhnout civilní vlády, je ale velmi nepravděpodobné, že k tomu v nejbližší době dojde – země je totiž na pokraji občanské války.
V africkém Súdánu probíhá od sobotního rána intenzivní konflikt mezi oficiální armádou a její polovojenskou frakcí zvanou Jednotky rychlé síly (RSF), která se v zemi pokouší převzít moc. Boje se už rozšířily z hlavního města Chartúmu a podle Světové zdravotnické organizace mají na svědomí téměř 300 mrtvých a přes 2600 zraněných. Ke klidu zbraní vyzývají nejen například Spojené státy, ale také Organizace spojených národů, Evropská unie nebo třeba Rusko, které má v zemi vlastní zájmy i frakci žoldnéřské Wagnerovy skupiny.
Boje se v zemi rozhořely především mezi dvěma generály – velitelem armády Burhánem a vůdcem RSF Dagalem, známým pod jménem Hamedti. Oba generálové bývali spojenci, když v roce 2019 úspěšně svrhli pomocí lidového povstání autokrata Umara al-Bašíra, který zemi vládl dlouhá tři desetiletí. V roce 2021 byli navíc oba klíčovými postavami vojenského puče, kdy vojenské síly rozpustily vládu, která se dělila o moc.
Následovalo dilema – kdo se stane dalším představitelem vlády? Burhán, velitel oficiální armády, nebo Hamedti, vůdce Jednotek rychlé síly? Nejnovější konflikt v Súdánu je proto vyústěním mocenských sporů, které se mezi oběma stranami táhnou už dva roky. Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už tak potýká se značným hospodářským kolapsem a kmenovým násilím.
Země se snaží navrátit k civilní vládě a demokratickému zřízení, kvůli sporům mezi dvěma generály ale nyní nejvíce trpí obyčejní lidé. Podle dostupných informací, které je složité ověřit, se v ulicích hlavního města ozývá střelba i výbuchy a k vidění jsou i děla nebo obrněná vozidla. Ovlivněna je i letecká doprava – některé lety byly pozastaveny a jedno z letadel dopravce Saúdské Arábie se ocitlo pod palbou. Konflikt dostal už i mezinárodní rozměr, když byl napaden velvyslanec EU nebo když se pod palbou ocitl americký konvoj.
Obě strany se dohodly na 24hodinovém příměří, které mělo začít v úterý v 18:00, i přesto se ale hlavním městem Chartúmem i nadále ozývala střelba. Armáda i povstalci se navzájem obvinili z porušení příměří a konflikt nadále pokračuje. I přesto, že se země snaží dosáhnout civilní vlády a podpořit v zemi demokratizaci, je velmi nepravděpodobné, že k tomu v nejbližší době dojde. Společnost je současným konfliktem rozdělována, proces tranzice pozastaven a země na pokraji občanské války.
Zdroje: Reuters, ČTK, Al Jazeera, CNN, BBC