Nový trend povzbuzuje lidi, aby si dali pauzu od sociálních sítí, filmů, seriálů i hudby. Zaručit jim to má lepší život.
Označení dopaminový detox ber s rezervou, tvoje tělo dopamin potřebuje, v tomto případě se jedná jen o internetový trend, který by měl každý dělat na své uvážení.
Telefony a sociální sítě mohou na naše psychické zdraví působit negativně, což je fakt, který už všichni dobře známe. Návyků se nám ale i tak těžko zbavuje – když nemůžeme volnou chvilku vyplnit scrollováním, cítíme se nepatřičně a něco nám schází.
Za to může právě dopamin. Tedy tak trochu. Některé studie naznačují, že používání sociálních sítí v našem mozku odemyká tzv. „centrum odměn”, především pokud jsme to my, kdo dostává lajky na videa, tweety nebo fotky. To samé se děje, i když konzumujeme obsah, který se nám líbí, což je díky sítím velice jednoduché. V těchto chvílích se náš mozek zaplaví dopaminem podobně jako, když máme sex nebo jíme dobré jídlo.
Dopamin hraje velkou roli v závislostech celkově, takže se dostáváme do začarovaného kruhu. Chceme víc dopaminu 👉 jsme víc na telefonu. Čím víc jsme na telefonu, tím víc hůře se cítíme a content, co vidíme, už nás tolik nebaví 👉 hledáme něco nového a zábavnějšího, abychom se zase cítili dobře… 🤪
Tenhle trend se objevuje už delší dobu, ale na TikToku poslední dobou získal na popularitě a má několik jednoduchých pravidel. 👇
❌Žádné sociální sítě
❌Žádné filmy, seriály
❌Žádná hudba
❌Žádné podcasty
❌Žádné porno
Jednoduše bys měl/a vynechat všechno, co ti dává rychlý fix dopaminu. Někteří lidé to rozšiřují i na další aspekty jejich života, takže vynechávají i kofein, alkohol, nikotin, sex, knížky nebo zpracovaný cukr.
Detox vyzkoušela dokonce i Emma Chamberlain, která má na toto téma samostatnou epizodu svého podcastu.
Jaké výhody pro tebe detox mohl mít? 👇
Odborníkům se ale trendy totoho typu moc nelíbí. Označují je za pseudovědecké, protože ačkoliv vycházejí z reálných informací, nepracují s nimi správně a často je překrucují. Například dopamin je podle neurovědce doktora Deana Burnetta v tomto trendu spojován jen s potěšením, přitom má ale mnohem více funkcí. Ovlivňuje paměť, pohyb, pozornost nebo motivaci, což jsou všechno životně důležité funkce. Úplný dopaminový detox je tedy nesmysl, protože bychom v takovém stavu nepřežili.
Proto není úplně ideální věřit všem wellness trendům, co vidíme, protože je vymýšlejí a praktikují laici. Ne doktoři.
Na závěr mám pro tebe myšlenku. 👇
Neprotiřečíme si trošku tím, že chceme být víc odpoutaní od sítí, děláme dopaminové detoxy, ale zároveň naši cestu točíme na TikTok, abychom zase měli liky?
Zdroj: dazeddigital.com, insider.com