Věděl*a jsi, že spánek je jedním z nejdůležitějších wellbeing tools? Pokud netrávíš dostatek (kvalitního) času v posteli, může se zhoršit i tvá psychická pohoda. Co s tím?
Dobrá nálada vzniká v peřinách, konkrétně během spánku. Why talk about it?Studie ukazují, že většina mladých lidí si nedopřává 7 až 9 „doporučených“ hodin spánku denně a možná mezi ně patříš i ty. Přitom nedostatek spánku může mít závažnější dopad na tvé zdraví. Projevuje se problémy se soustředěním a pamětí, ale riskuješ i vznik psychických onemocnění, jako je úzkostná porucha a deprese. Například v průzkumu z roku 2022 polovina lidí, kteří spali méně než 7 hodin denně, vykazovala příznaky deprese.
Na vině je modré světlo ze smartphonů, tabletů a počítačů, které negativně ovlivňuje tvorbu melatoninu, ale i uspěchaná doba a stoupající stres a povinnosti, nad kterými možná přemýšlíš dlouho do noci. Paradoxně ale při spánkovém deficitu stres a problem-solving zvládáš čím dál hůř.
🛌Pravidelný spánkový režim: Zkus chodit spát i vstávat ve stejnou dobu v pracovní dny i o víkendu tak, aby sis nastavil*a stabilní spánkový cyklus. Tělo má své „biologické hodiny“ nastavené dle denního světla - to nám přirozeně pomáhá cítit se ospalí v noci a během dne zůstat bdělými.
🧸Vhodné prostředí pro spánek: Ideální je tiché, temné a chladné prostředí, ideálně s pohodlnou matrací a polštářem. Zkus investovat do špuntů do uší (tyhle jsou moje fav, jen pozor, ať ti je nesežere kocour jako mně - he is alive and well, ale byl to boj) a zatemňujících závěsů. Také si před spaním vyvětrej a dej si telefon do režimu letadlo nebo aspoň na Nerušit. Pokud jseš zvyklý*á scrollovat před spaním, it's okay, ale zkus si nastavit filtr modrého světla přímo na displeji, přepnout na Night Shift (pokud máš Mac nebo iPhone) nebo investuj do červených biohackerských brýlí.
🪩Omez stimulanty: Vyhni se kofeinu, alkoholu, nikotinu a těžkým jídlům před spaním, protože tyto faktory mají velký vliv na kvalitu tvého spánku. Odpoledne už si nedopřávej ani energy drinks:)
🛁Nighttime routine: Vytvoř si svou vlastní relaxační rutinu - může zahrnovat třeba teplou koupel, čtení nebo meditaci, poslech ASMR, psaní deníku, bylinkový čaj... Zkrátka cokoli, co ti pomůže uvolnit se a připravit se na spánek.
🪄Během spánku dochází k obnově a regeneraci neuronů v mozku. To zlepšuje funkci mozku, což může pozitivně ovlivnit tvou náladu.
🪷Spánek také pomáhá stabilizovat emoční reakce a snižuje citlivost na stresové podněty. Díky dostatečnému spánku můžeš lépe zvládat stresové situace a máme větší schopnost regulovat naše emoce.
🦋Spánek ovlivňuje hladiny hormonů, jako je kortizol (stresový hormon) a serotonin (hormon štěstí). Dostatečný spánek pomáhá udržovat vyvážené hladiny těchto hormonů, což může přispět k lepší náladě.
🧠Dobrý spánek zlepšuje kognitivní funkce, jako je pozornost, paměť a schopnost rozhodování. Když jsi odpočatý a efektivní, máš tendenci mít lepší náladu:)
Děláš něco pro lepší spánek? Let me know <3
Načti si ještě víc: NY Times, National Sleep Foundation, Harvard Medical School