O syndromu vyhoření už jsi nejspíš slyšel*a, co je ale vyhoření digitální? Na to se společně podíváme, keep reading.
Cítíš pocity úzkosti, vyčerpání či apatie nebo neschopnost soustředit se? Svůj podíl na tom může mít přílišné trávení času na tvém telefonu, počítači nebo tabletu 👉 To může vést k pocitu vyhoření, neschopnosti soustředit se, nespavosti, pocitům odcizení a osamění a dalším zdravotním i psychickým problémům.
📱Kolik času můžeme „zdravě“ trávit u obrazovky?
Odborníci uvádějí, že dospělí by měli svůj screentime mimo pracovní dobu omezit na méně než 2 hodiny denně. Zbylý čas bychom měli ideálně věnovat offline aktivitám.
Ale jako všechno, i naše tolerance digitálního světa je individuální. Je třeba zjistit, jak se cítíme při konzumaci obsahu - vyvolává v tobě tvůj telefon pocity úzkosti a stresu? Take a break🦋.
Pokud nedáš mobil z ruky, můžeš se v daném okamžiku cítit zdánlivě méně úzkostně. V dlouhodobém horizontu toto chování ale zvyšuje tvou úzkost tím, že posiluje tvé přesvědčení, že pokud máš dostatek informací a jsi vždy na příjmu, můžeš kontrolovat, co se stane (spoiler alert: you can't🪐).
...může postihnout kohokoli - dokonce i ty, jejichž práce nezahrnuje digitální technologie. Všeho moc škodí, a to platí i v tomto případě. Vyhořet totiž můžeš při jakékoli činnosti, pokud ji děláš příliš často.
I když existuje individuální vnímání digitálního vyhoření, jeho fáze jsou velmi podobné:
🍯Honeymoon fáze: Na internetu se dobře bavíš, jak v práci, tak ve volném čase, a ani nevíš, kolik času trávíš zíráním do obrazovky.
🎰I might have a problem: V této fázi si začínáš uvědomovat některé negativní aspekty způsobené digitálními interakcemi. Tvá produktivita může mírně klesnout a můžeš začít pociťovat úzkost.
⛲️Chronické symptomy: Únavu a fyzické/mentální následky pociťuješ pravidelně nebo trvale. Toto je také fáze, ve které pravděpodobně uvidíš největší dopad na své vztahy a přátelství, máš tendenci se izolovat a trávit víc a víc času online.
🏨Krizová fáze: Negativní pohled na svět, špatná spánková hygiena, apatie.
🎇Úplné vyhoření: V tomto bodě víš, že digitální vyhoření nad tebou převzalo kontrolu a cítíš se bezmocný*á. Pokud máš pocit, že se tě vyhoření týká, neboj se říct si o pomoc.
🪷Set your (digital) boundaries: Například si nastav režim letadlo po 18. hodině večer a do rána telefon nekontroluj.
🐚Planning is key: Naplánuj si aktivity, jako je třeba cvičení, čtení knih, procházky nebo kafe s kamarády.
🐁Unfollow: Sleduj pouze účty, které jsou pro tebe relevantní a ty, které ti dělají radost.
👉Více informací o cestě k digitálnímu wellbeingu najdeš například na profilu @digitalhaven_project
Take care <3