Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Deníček z Austrálie: Aussie Velikonoce, stanování v Blue Mountains a výlet do Katoomby

Pokud tě zajímá, jak vypadá život v Austrálii a jak tu zvládnout delší návštěvu, čti dál, mám pro tebe Austrálii 101.

Měsíc nám tu uběhl jak nic, v Sydney se pomalu ochlazuje a už začínají první podzimní mlhy. Musím říct, že opačný roční období mě docela matou, především pak změna času, která tady jde na zimní místo našeho letního (což znamená, že mezi Českem a Sydney teď bude už jenom 8 hodin rozdíl). Vůbec si ale nestěžuju, protože podzim je moje nejoblíbenější roční období, a už pomalu začíná čas na barevný listí a snad i perníkový kafíčka, ale o tom až jindy. Teď je totiž paradoxně čas na Velikonoce.

Deníček z Austrálie: Očekávání vs realita aka policie will put you on hold a výlety do Sydney

by @_00_3_12

Stanování v Blue Mountains

Jedna věc o Australanech - úplně milujou Velikonoce a jdou all in. Prázdniny jsou tu klasicky pátek, víkend, pondělí a my jsme s celou rodinkou, u který zůstáváme, vyjely do Modrých hor na jejich tradiční stanování. Byla to asi tříhodinová cesta skoro k Oberonu, který leží mírně na sever od Sydney, a zakempili jsme v lese, kam vedou jenom dirt roads, takže imagine, jak moc se naklepeš, když po nich jedeš klasickým autíčkem s malýma pneumatikama.

Musím říct, že to byla fun, z části i protože jsem čekala, že budeme kilometry od civilizace s minimem vybavení. Kromě nás ale všichni dorazili s lednicema, židlema, stolkama, fancy stanama a žrádlem, že se ani všechno nesnědlo. Bylo to nejvíc megalomanský stanování, na kterým jsem kdy byla. V okolí jsme viděly spoustu klokanů a wallabies, ale taky tam lezlo hrozně moc pavouků a pijavic, naštěstí nám nic z toho nenalezlo do stanu. Konečně jsme dostaly auto, takže jsme si zajely i do Oberonu pro nějaký dobrý pití, což už mě přivádí k těm Velikonocům.

Easter Down Under

S kupováním alkoholu je to tady celkově těžký, seženeš ho jenom ve speciálních obchodech, ne na každým rohu jako u nás, a na Velký pátek byly všechny liquor stores zavřený. Australani nejsou tak velký alkoholici jako my a jejich Velikonoce jsou o něčem jiným, což je mi upřímně sympatický.

Don't get me wrong, miluju nádivku, mazance, pletení pomlázek a barvení vajíček, ale to je asi tak všechno, jinak naše Velikonoce fakt nemám ráda, nikdy jsem neměla a nikdy mít nebudu (vždycky dělám, že nejsem doma). Tady nikdo nenutí děti říkat trapný básničky a taky tu nejsou vesnický weirdos, který se ožerou a mlátí holky přes zadek - organizují se tu easter egg hunts, všude jsou velikonoční zajíčci (dokonce i lidi v kostýmech) a lidi spíš jezdí na výlety a chillujou.

Katoomba a Leura

Cestou zpátky ze stanování jsme se zastavily v Katoombě, což je roztomilý městečko, kam o Velikonocích jezdí spousta lidí na vyhlídku Tři sestry - tři vysoký skály vedle sebe. Dřív jich bylo sedm, ale čtyři z nich zničila eroze, takže dneska už uvidíš jenom tři z nich, ale to jim vůbec nic neubírá.

Skály se dají prohlídnout z vyhlídky Echo Point, odkud vidíš do údolí a na velkou část Modrých hor, omrknout je ale můžeš i z několika tras okolo nebo zespoda, kam se dostaneš po tzv. Giant staircase. Nedaleko jsou i vodopády, lanovka nebo nejstrmější železnice na světě.

V Katoombě jsme našly taky cute ezo obchod!

Deníček z Austrálie: Papoušci, pavouci, monstery & narozeniny Down Under

by @_00_3_12

Fun fact: Modrý hory jsou opravdu modrý, neříká se jim tak jenom pro nic za nic. Barvu jim dávají eukalypty, ze kterých se v létě vypařují oleje a ty tvoří modrý opar.

Po Katoombě už nás čekala jenom zastávka v Leuře, kde jsme byly na obídku a menším nakupování v geekshopu (něco jako ComicPoint), kde jsem si koupila roztomilou pin s Ponyem.

Na příště plánujeme výlet do Jervis Bay a Canberry, tak stay tuned!

Kam dál?👀

Deníček z Austrálie: Víza, letenky, pojištění and everything you need to know

by @_00_3_12

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.