Česká zemědělská univerzita v Praze nepřijala ke studiu část studentů z Ruska a Běloruska, a to i přes to, že splnili přijímací zkoušky na plný počet bodů.
Fakulta agrobiologie České zemědělské univerzity před pár dny rozeslala rozhodnutí o přijetí lidem, co se hlásili ke studiu.
Studentům z Ruska a Běloruska ale přišla zpráva o tom, že nebyli přijati „z důvodu nesplnění dalších podmínek přijetí", a to i přes to, že nektěří z nich napsali testy na 100 ze 100 možných bodů.
Na situaci okamžitě upozornil na sociálních sítích student Anton Vaykhel, který v Česku žije už deset let a založil tu také Centrum na podporu cizinců. „Jsem si jistý, že od včerejšího dne dostáváte desítky stížností od mladých lidí, kteří se rok připravovali na přijímací zkoušky a studium na vaší univerzitě, splnili všechny podmínky pro přijetí, zaplatili správní poplatky a měli se stát vašimi studenty. Ale nestanou se," napsal Anton v příspěvku na sociálních sítích.
Podle studenta by měla vysoká škola obhajovat rovný přístup ke všem, což se v tomto případě ale neděje a rozsudek je „iracionální".
„Všichni uchazeči, kteří nejsou ke studiu přijati, jsou z Ruska nebo Běloruska. A všichni si myslíme, že nebyli přijati jen kvůli tomu, kde se narodili a že neexistují žádné „další podmínky pro přijetí”, které nesplnili," píše v příspěvku dál Vaykhel.
Studijní obory jsou v České republice posuzovány Finančním analytickým úřadem, který rozhoduje o tom, jestli některé z oborů nejsou v případě přijetí zahraničního studenta ohrožením pro Českou republiku. Jedná se především o technické obory jako jaderné inženýrství nebo výroba zbraní.
Žádný z programů Fakulty agrobiologie České zemědělské univerzity ale pod rizikové nespadá. ČZU se ale brání tím, že musela přijmout dodatečná opatření, která reagují na sankce Evropské unie vůči ruské agresi.
„Přijímací řízení a podmínky pro přijetí do studia na ČZU byly vypsány ještě před začátkem války na Ukrajině. Vojenská agrese Ruské federace vůči Ukrajině však vyvolala reakci EU v podobě sankčních opatření, ČZU je nyní v souvislosti s válečným konfliktem vázána povinností tato sankční opatření respektovat. Univerzita tedy přijala dodatečná kritéria v rámci přijímacího řízení, která akcentují nutnost dodržení těchto sankčních opatření orgánů Evropské unie," napsala pro redakci FOMO mluvčí ČZÚ Karla Mráčková.
ČZU navíc tvrdí, že porušením těchto sankcí by mohlo být právě i předávání znalostí a dovedností ve vymezených oblastech lidem z rizikových zemí v průběhu studia, a proto byly jednotlivými fakultami vybrány kritické studijní programy, kam by neměli být přijati uchazeči ze zemí, vůči kterým Evropská unie přijala sankční opatření.
Podle univerzity nepřijatí studenti mohou proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu podat v zákonné lhůtě odvolání.