Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Studenti z Ruska a Běloruska demonstrovali kvůli uniklým e-mailům, šlo o nepravdy, hájí se ČVUT

Studenti z Ruska a Běloruska minulý čtvrtek demonstrovali před budovou Národní technické knihovny v Praze. Důvodem byly uniklé e-maily, které obsahovaly konverzaci mezi studentkou a referentkou Českého vysokého učení technického v Praze, ve kterých stálo, že se škola chystá studentům z Ruska a Běloruska přerušit studium. Podle mluvčí ČVUT šlo o nepravdy.

Na začátku května na internet unikla e-mailová konverzace mezi studentkou ČVUT a referentkou studijního oddělení, kde se objevily informace o tom, že se škola chystá přerušit studium lidem pocházejícím z Ruska a Běloruska a že do nových ročníků nikoho z těchto zemí nepřijmout.

Dobrý den, podle nařízení Evropské unie zřejmě nebudeme smět přijmout uchazeče z Ruské federace a Běloruska na technické obory vysokých škol," stálo v e-mailu.

Minulý týden se tak před budovou Národní technické knihovny v Praze sešlo několik desítek zahraničních studentů, kteří vyjádřili nesouhlas s informacemi, které zazněly v e-mailu. Podle Českého vysokého učení technického v Praze se ale jedná o irelevantní a nepravdivé informace.

Jedná se sice o autentické, avšak irelevantní a nesprávně formulované odpovědi referentky studijního oddělení jedné z fakult. Toto téma se nejen na ČVUT, ale i na jiných univerzitách v současné době řeší – a na ČVUT žádné rozhodnutí nepadlo, ani nebyla vydána žádná směrnice. Velmi obecně se jedná o doporučení EU a ministerstva všem univerzitám. Téma je nyní projednáváno v rámci orgánů univerzity,
sdělila pro FOMO mluvčí ČVUT Ilona Chalupská.

Jak zjistil portál iRozhlas, informace, které referentka sdílela, vycházely ze zprávy Finančního analytického úřadu. Zpráva zmíněného úřadu reaguje na problematiku studia určitých oborů, které úřad označil jako potenciálně rizikové.

Úřad ale zdůrazňuje, že stanovisko každého studenta je nutné posuzovat individuálně a že zákaz studia či jeho přerušení se nebude týkat každého – bakalářského studia se týkat nemá vůbec. O kritériích, která stanovila zpráva Finančního analytického úřadu, není v přitom komunikaci ani zmínka.

Zákaz přímého či nepřímého poskytnutí technické pomoci v oblasti vysokoškolského vzdělávání je relevantní od magisterského stupně studia,“ uvádí zpráva.

Redakce FOMO se dotazem ohledně toho, zdali se v budoucnu plánují případné kroky vůči studentům z Ruska a Běloruska, obrátila i na ministerstvo školství, zatím však bez odpovědi.

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.