Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co všechno se stalo na Twitteru po převzetí Elonem Muskem?

Poté, co Elon Musk po několika měsících dohadů koupil Twitter, došlo k řadě velkých změn a kauz. Je toho ale víc než dost, a proto ti přináším přehled toho nejdůležitějšího, co první měsíc Twitteru pod Elonem Muskem přinesl.

Ty máš padáka, ty máš padáka a ty taky

Miliardář Elon Musk převzal 28. října kontrolu nad internetovou společností Twitter a propustil její vedoucí pracovníky. Informovaly o tom světové tiskové agentury a list The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje. Nejbohatší muž světa podle nich dokončil akvizici sociální sítě a okamžitě propustil mimo jiné jejího výkonného ředitele Paraga Agrawala. „Pták je osvobozen,“ napsal na svém twitterovém účtu Musk.

Podle zprávy nový majitel rozpustil bývalé vedení bezprostředně po dokončení transakce a jediným ředitelem podniku se stal on sám. Americká internetová společnost Twitter uvědomila 4. listopadu e-mailem o ztrátě práce ty zaměstnance, kterých se týkalo hromadné propouštění. Informoval o tom technologický web Insider.

Veřejný apel na Elona Muska

Když Musk převzal Twitter, trvalo jen několik hodin, než jej eurokomisař Thierry Breton varoval, že platforma s logem modrého ptáčka bude v Evropské unii „létat podle našich pravidel“. Odkazoval přitom na čerstvě schválené nařízení regulující fungování sociálních sítí včetně moderování obsahu, což je pro Muska klíčové téma. Na Twitter by se nařízení mohlo začít vztahovat už v příštím roce, přičemž za porušení hrozí vysoké pokuty.

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk v otevřeném dopise vyzval Elona Muska, aby dbal na lidská práva při řízení sociální sítě. Musk se má podle Türka postarat o to, že „lidská práva budou v centru pozornosti managementu Twitteru“.

Twitter je součástí globální revoluce, která změnila způsob naší komunikace, ale píšu s obavou a zlou předtuchou o našem digitálním veřejném prostranství a úloze Twitteru v něm. Respektování našich společných lidských práv by mělo stanovit vodítka pro používání a vývoj platformy.
Volker Türk

Elon Musk dostal od amerického regulačního úřadu varování, že nestojí nad zákonem. Federální obchodní komise (FTC) ve čtvrtek uvedla, že dění v Twitteru sleduje s vážnými obavami. Na stejnojmenné sociální síti mezitím přibývá trollů, kteří zneužívají nového systému ověřování a vydávají se za známé osobnosti.

Jak se změnil Twitter s převzetím Elona Muska? Rapidně vzrostla hate speech

@yanhoechka

Tvrdá práce, nebo odchod

Elon Musk v prvním e-mailu zaměstnancům napsal, že již nebudou moci pracovat z domova. Na následném setkání s pracovníky nevyloučil možnost, že firma zbankrotuje.

Vyzval také zbývající zaměstnance Twitteru, aby se zavázali k mimořádnému pracovnímu nasazení a přesčasům, nebo podnik opustili. Vyplývá to podle médií z e-mailu, který zaměstnanci obdrželi. E-mail vyzývá zaměstnance, aby kliknutím na přiložený odkaz potvrdili, že chtějí přistoupit na nové podmínky v podniku. V opačném případě podle e-mailu dostanou tříměsíční odstupné.

SPOTLIGHT: Twitter patřící Elonu Muskovi zahájil snižování počtu zaměstnanců

@eevelka

Osmidolarové předplatné

Musk uvedl, že uživatelé Twitteru budou platit měsíčně osm dolarů (198 korun), pokud chtějí, aby se u jejich jména objevovala modrá ikona označující ověřený profil. Za použití této značky, kterou na profilu běžně mají známé osobnosti, se dříve nic neplatilo.

Twitter nakonec odložil poskytování ověřovacích ikon předplatitelům nové služby na dobu po kongresových volbách ve Spojených státech. Informoval o tom list The New York Times, který se odvolával na interní dokument a na zdroje obeznámené s rozhodnutím podniku.

Elon Musk potom na svém twitterovém účtu uvedl, že funkce předplatného pro ověřovací ikonu bude spuštěna „příští týden v pátek“, což vychází na tento pátek 2. prosince.

Twitter, zachránce svobody slova

Parodické účty na Twitteru, které se budou vydávat za profily známých osobností, ale jasně neuvedou, že jde o parodii, budou bez varování trvale zrušeny.

Dříve platforma před pozastavením účtu vydávala varování, ale vzhledem k tomu, že Twitter zavádí plošné ověřování, žádné varování už nebude, a také žádné výjimky. Musk uvedl, že hodlá z Twitteru vymýtit falešné účty a vytvořit z něj nástroj pro šíření pravdy.

Na svém twitterovém účtu Musk zahájil anketu o tom, zda má nechat obnovit účet bývalého amerického prezidenta a miliardáře Donalda Trumpa.

Uživatelé se těsnou většinou vyslovili pro obnovení účtu, což Musk vzápětí potvrdil. Trump ale prohlásil, že nemá zájem se na Twitter vracet.

Neshody s Applem

Apple už prakticky přestal inzerovat na Twitteru, uvedl v pondělí Elon Musk. Apple se tak zařadil po bok narůstajícího počtu společností, které po změně majitele nechtějí na Twitteru platit za reklamu. Apple navíc podle Muska Twitteru pohrozil, že ho vyřadí ze svého obchodu s aplikacemi.