Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Co (ne)říkat queer lidem po coming-outu

Měl někdo v tvojí blízkosti coming-out a ty si nejsi jistý/á, jak je podpořit? Dám ti pár rad, jak na to.

Každý z nás je jiný a každý má trochu jiné potřeby. Těhle pár bodů je ale jen shrnutí základních věcí, které potěší každého. Své blízké jistě znáš a víš, co je potěší, co je uklidní a jaký mají způsob komunikace. Reaguj na jejich otevřenost svou otevřeností. Buďte k sobě milí. Mít blízké je krásné a všichni bychom se měli mít rádi takoví, jací jsme. 

Neodporuj

Jakkoliv jasné se tohle může zdát, vyhni se negativním reakcím. Nejhorší odpověď, kterou můžeš mít, je ne. A přesto je to velmi častá reakce. Jenže tady nejde o tebe, takže pokud se ti někdo svěří, neodporuj jejich sdělení a nekřič na ně.

Nepochybuj o jejich pocitech

Neříkej, že si to člověk vymyslel. Pokud za tebou přišel s nějakou informací o své sexuální,či genderové identitě, věř, že to již opravdu dlouze promyslel

Queer & inspirational Dima Arrest o dragu, ČSMT i Hanychové

by @krystofstupka

Žádné předsudky

Neočekávej od nikoho stereotypní chování. Nepředpokládej, že když je člověk gay, musí mít zákonitě v lásce růžovou barvu a jediné, na co myslí, je móda.

Take your time

Pokud je pro tebe informace šokující a potřebuješ čas na to ji vstřebat, nic se neděje. Jednoduše to tvému blízkému řekni. Můžeš třeba říct: ,,Děkuji, že ses mi svěřil. Je to pro mě poněkud nová informace a potřebuji trochu času na to ji vstřebat. Ale mám tě stejně rád/a jako předtím.” Ta poslední část je ta nejdůležitější.

Gen Z je nejvíce queer generace v historii

by @yanhoechka

Poděkuj

Poděkuj jim, že se ti otevřeli. Coming-out je náročný a člověk má strach z reakce, kterou dostane. Mít z něj radost a být vděčný, že ti důvěřuje, je skvělé a uklidňující. 

Zeptej se na zájmena

Pokud ti někdo sdělí, že je trans či nebinární, zeptej se, jaká jsou jejich preferovaná zájmena a zda by chtěli být oslovováni jiným jménem než doposud

Pokud se u nových zájmen někdy spleteš, nic se neděje. Všichni chápeme, že nejsi zvyklý/á, a že se to zpočátku stává. Ale jde velmi dobře poznat, zda to byl omyl, nebo je prostě nechceš používat. Stačí když se sám/sama opravíš. Nemusíš se ani omlouvat. 

„I'm not gay.“ V Rusku běží homofobní reality show

by @yanhoechka

Nabídni svůj čas

Zeptej se, zda by si o tom chtěli popovídat či ne. Případně zda by si o tom chtěli popovídat jindy. Dej jim čas a prostor.  

Máš s coming-outem nějakou zkušenost? Dej nám vědět v diskuzi. 👇

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.