Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Zdroj: IG @dimaarrest

Queer & inspirational Dima Arrest o dragu, ČSMT i Hanychové

Dima Arrest, kterého můžete znát z televizních obrazovek, z oblíbených klubů nebo z TikToku, je dalším hostem série rozhovorů Queer and Inspirational. 

Ahoj! Úplně na úvod – vím, že sis prošel složitým dětstvím. Dřív jsi o dragu mluvil jako o útěku z reality. Co je pro tebe drag teď?

Od reality už nepotřebuju utíkat. Bydlím sám v Praze a jsem šťastnej. Už nezažívám ty problémy doma, se kterými jsem vyrůstal. Zároveň jsou pocity, které dokážu vyjádřit pouze tím vystupováním. Jako když je někdo smutnej ve dvě ráno a poslouchá nějaký písničky a představuje si nějaký scénáře ve svý hlavě, tak to je pro mě přesně to vystupování. Ten scénář prostě ožije. A je to takový magický.

Z Youtube videí, které jsi natáčel ještě v Mariánských Lázních, se z tebe stala jedna z největších queer stars v Praze – to je změna, co?

Kolikrát mi nedochází, že se mi daří. Mám teď před sebou hrozně moc projektů! Je to šílený, protože ještě než jsem začal dělat drag, chtěl jsem se věnovat sociálním sítím. Začal jsem s YouTube už ve čtrnácti a teprve během covidu mi došlo, že můžu sociální sítě a drag propojit! Povedlo se mi to a je to úplně nějlepší pocit.

Jsi pořád takhle "sluníčkový"?

Jakoby... Někdy se naopak cítím jako největší 💩. Jsou dny, momenty, kdy nevěřím sám v sebe…

Vnímáš, že by na tebe měla dopad i homofobie, se kterou se setkáváš?

Málokdy. Musí to být fakt velkej nával. Nerozhodí mě jen tak něco, chodí mi desítky hnusnejch komentářů denně.

Nával – jako třeba když vystupuješ v televizi?

Když je nějakej větší boom, jako teď bylo teď ČSMT, tak mě to složí. Boom bylo i video “Umyj si prdel”. Čím víc zhlédnutí, tím víc hejtů a tam se vynořilo asi 4,5 tisíce komentářů – většina nechutnejch, hnusnejch. To mě hodně mrzelo. Když se hejt obejví v takovým velkým množství, určitě to na mě dopad má. Musím ale říct, že se společnost hodně zlepšuje a hejtů ubývá.

Co drag komunita? Máš v ní nějakou oporu?

Tam převládá soutěživost. Až na mých pár blízkých přátel je ta komunita poměrně toxická – lidi v ní jsou falešní, je to samý fake relationship. Když to přeženu, tak scénu tady v Praze nenávidím.

Snažíš se situaci uvnitř komunity změnit? Nebo se od toho naopak odpoutáváš?

Až budu mít stabilní příjem, chci zorganizovat vlastní gig a pozvat lidi ze všech housů z pražský drag scény a ukázat jim, že není potřeba drama, že je možný spolupracovat. Vadí mi, jak moc jsme rozdělení, a chtěl bych dokázat, že nemáme důvod se nemít rádi.

Drag je asi docela finančně náročný koníček, co?

Na začátku jsem musel pracovat, abych drag mohl provozovat, teď už mi drag pomáhá platit účty! Zároveň stále pracuju na poloviční úvazek, protože drag samotný mě zatím neuživí. Nemůžu si dovolit drahý paruky ani makeup a tak, ale stejně jsem na sebe hrdej.

Pro mě je fakt nejvíc inspirational vidět, jak moc jsi za tu dobu, co tě sleduji, dospěl a posunul ses v tom, co děláš. A speciálně protože jsi to celý zvládnul sám! Bez pomoci rodičů.

Máš pravdu, ale já jsem nejvíc vděčný svým TikTok fanoušům. Díky nim můžu spolupracovat s různými firmami a dál na sobě pracovat.

Přemýšlel jsi někdy nad tím, že opustíš drag a budeš se věnovat "influencingu" naplno?

To, že jsem během pandemie začal s Tiktokem, bylo random. Drag je to, s čím jsem začal, a nikdy to neopustím, abych byl "jenom influencer". Na TikToku mě ale baví, že vystupuješ sám za sebe. Vystupování mě mega naplňuje. Chybělo by mi to.

Co by ti na vystupování chybělo nejvíc?

Mně jde o to tam být fyzicky. Být tam s lidmi, spojovat se s nimi. Vystupování je prostě magický. Kolikrát si říkáme, že život není muzikál, ale když se mi něco povede, já tu svou radost nejradši vyjadřuji vystupováním a svým dragem. (Třeba když jsem hitnul 160k na TikToku nebo když mě pozvali do LikeHousu nebo právě ten Talent). Naplňuje mě to.

Potkáš se v Likehousu s Hanychovou? Bude rodinný drama?

Hanychová tam bohužel nebude. Ale úplně miluju, jak se Prachařův komentář objevil skoro v každým bulváru – a tam ta moje "držka" vedle toho. Bylo by iconic, kdybychom se tam potkali, ale bohužel… V LikeHousu budeme dělat drag race, to bude zajímavý.

Jaký je vlastně randění s klukama – jak berou, že děláš drag? Setkáváš se s předsudky?

Pořád. Stále jsou takový ti masc for masc gayové, kterým je jedno, že v posteli bys s nima nebyl v paruce a make-upu... I kdybys byl sebevíc mužnej a do toho dělal drag, tak se jim znechutíš. Oni nechápou, že drag je koníček a umění a nezasahuje to do mojí sexuality nebo identity.

Ještě poslední otázka – v koaličním prohlášení vlády není o LGBTQ+ lidech skoro žádná zmínka, jak tohle vnímáš?

Mě to 💩 už v momentě, kdy jsem viděl, že koalice SPOLU vyhrála. Všichni hrozně slavili, ale za mě prostě "jeden zm*d venku a druhej uvnitř". Vyhrály největší konzervy, který pro naši komunitu nic neudělají. V manželství pro všechny jsem ztratil víru.

Mám ale naději, co se týče naší společnosti a lidí. Jsou stále tolerantnější a tolerantnější. To mě neskutečně těší.