Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

„I'm not gay.“ V Rusku běží homofobní reality show

Ruská televizní reality show s názvem Nejsem gay, kterou moderuje jeden z nejznámějších anti-gay politiků v zemi – tak vypadá současný obraz Ruska a stále větší potlačování práv LGBTQ+ komunity v něm.

V reality show I'm Not Gay se proti sobě staví osm soutěžících v sérii her zaměřených na typické mužské stereotypy a homofobní humor, aby se zjistilo, který z nich je gay. Soutěžící, který správně identifikuje svého gay vrstevníka, vyhraje dva miliony rublů, což je zhruba 600 tisíc korun, a gay soutěžící vyhraje peníze, pokud projde hrami bez odhalení.

Show je mezi ruským publikem velmi populární a nutno podotknout, že o zábavu se jedná skutečně plytkou. Například jedna z výzev zahrnuje tanec na klíně od striptérů a striptérek, zatímco zbytek soutěžících pozoruje, co daného muže vzruší víc. Další kolo zase obsahuje glory hole, skrze který soutěžící osahávají nahé muže a ženy na druhé straně, píšeInsider.

I'm not gay přitom není jen obyčejnou trash reality show, formát poskytuje fascinující studii ruského postoje k homosexualitě i mužnosti a slouží dvojímu účelu, a to jako kulturní zbraň proti Západu a odvádění pozornosti od ruských ekonomických útrap a invaze na Ukrajinu.

První dvě epizody, které byly sdíleny na YouTube předtím, než byly staženy za „porušení zásad YouTube ohledně obtěžování a šikany“, nasbíraly přes 1 milion zhlédnutí.

Ruská propaganda v praxi: „Místo Lvova poroste tráva.“

by @eevelka

Ta show je vlastně součást širší strategie vedení kulturní války, aby se odvrátila pozornost lidí od vážnějších věcí. Má navíc potvrdit něco o Rusku – že se liší od Evropy a Západu a že má své vlastní hodnoty a systém přesvědčení," myslí si profesor moderních ruských dějin Dan Healey.

Show je tak typickým příkladem propagandy. Moderátorem je navíc Vitalij Milonov, poslanec Státní dumy a krajně pravicový zákonodárce známý tím, že zorganizoval neblaze proslulý ruský zákon z roku 2013 zakazující „gay propagandu“.

Pořad také přichází v době, kdy se zdá, že nepřátelství Ruska vůči queer komunitě eskaluje. Minulý měsíc například petrohradský soud rozpustil nejvýznamnější organizaci pro práva LGBTQ+ v zemi. V Rusku je tak pro členy komunity opět o něco nebezpečněji.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.