Cítíš se druhý den po párty emočně nestabilní, nebo dokonce trpíš úzkostmi? Za všechny tyhle nepříjemné stavy může hangxiety neboli kocovinová úzkost.
Nevolnost, bolest hlavy a únava, to jsou typické příznaky kocoviny, kterou zná snad každý, kdo to někdy s alkoholem přehnal. Stačí se pořádně hydratovat, odpočívat a doplnit živiny a s trochou štěstí je nám do druhého dne dobře.
Co se ale děje, když nám není blbě fyzicky, ale psychicky? Emoční následky kocoviny shrnuje anglický termín hangxiety složený ze slov hangover a anxiety. Spadají pod něj různé nepříjemné pocity, které se honí v mozku sužovaném kocovinou. A pokud jsi je někdy zažil/a, pak určitě víš, o čem je řeč. A nemusí se nutně jednat jenom o morální výčitky.
Podle Beth Marsh z londýnské univerzity, která se podílela na studii právě o úzkosti po pití alkoholu, přispívají výsledky výzkumu k tvrzení, že kocovinová úzkost je skutečným jevem, který některé lidi trápí více než jiné. A podle studie jí trpí více lidé, kteří jsou spíše introvertní a stydliví, píše ČTK.
Lidé trpící sociální úzkostí se takto už cítí, ale Marsh je přesvědčená, že pokud ještě přibude alkohol, pak následující den zesílí sebemrskačské myšlenky.
Když si dotyčný nebo dotyčná navíc těžko vzpomíná, co se předchozí noc stalo, tím víc ho mysl nutí si všechno neustále přehrávat dokola a snažit se zaplnit prázdná místa.
A pokud pochybuje o tom, co se ve skutečnosti stalo, pak si přirozeně sebekritický člověk může představovat jen to nejhorší – a to ještě více zesiluje pocity úzkosti provázející kocovinu.
Podle Alcohol Rehab Club alkohol uklidňuje nervy a vytváří pocit uvolnění. S postupným střízlivěním ale odchází a tyto pocity se vytrácí, což může způsobit právě úzkost. A proč?
Alkohol stimuluje přenašeč vzruchů (neurotransmiter) GABA, který zpomaluje tvůj mozek. Ke zvýšení tohoto neurotransmiteru se vyrábí mnoho léků na úzkost. Alkohol může blokovat i glutamátový neurotransmiter, který je také spojován s úzkostí. Ve zkratce řečeno – alkohol ve tvém těle dělá všechno pro to, aby ses druhý den cítil/a psychicky špatně. Co ti tedy dá večer, vezme si druhý den zpátky.
Změny zažívá i mozek. Výzkum ukazuje, že mozková aktivita zahrnující dopamin je během kocoviny nižší. Což je asi nejdůležitější, protože dopamin hraje důležitou roli při regulaci úzkosti.
Příznaky úzkosti z kocoviny jsou podobné typické úzkosti. Klíčový rozdíl je v tom, že generalizovaná úzkost nastává v důsledku každodenních spouštěčů. Úzkost z kocoviny vzniká kvůli konzumaci alkoholu.
V případě, že už tě kocovinová úzkost dostihne, pomohou ti stejné techniky, které pomáhají s klasickou úzkostí. To může zahrnovat meditaci, cvičení a nebo třeba self-care. Důležité je si také zařídit následující den volný na zotavení se a vyhýbat se dalším stresorům, jako jsou pracovní nebo rodinné problémy.
Podle The Independent může pro některé lidi kocovina dokonce sloužit jako stmelovací cvičení, kdy mohou probrat svou předchozí noc pití s přáteli, a navíc se společně mohou vyrovnat s pocity úzkosti. Samozřejmě že nejlepším způsobem, jak se vyhnout pocitu úzkosti, je vyhnout se pití úplně – nebo alespoň pít s mírou.