Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Cucání piva v dětství může vést k alkoholismu v dospívání, tvrdí studie

Nová studie odhalila, že u lidí, kteří dostávají od rodičů v dětství ochutnat alkohol, je o 85 % vyšší pravděpodobnost, že budou v dospívání alkohol výrazně pít.

Australští vědci zkoumali, zda přísun alkoholu v dětství, ať už po doušcích, nebo ve větším množství, souvisí s problematickým pitím v pozdějším věku, píše Daily Mail. Nezjistili žádné důkazy, že by malé doušky alkoholu v domácím prostředí měly na děti „ochranný účinek“, jak se často tvrdí.

Ba naopak. Místo toho bylo vystavení i malému množství alkoholu spojeno se zvýšenou pravděpodobností alkoholismu v dospívání. Přísun většího množství alkoholu navíc riziko ještě umocnil. Takže ano, pokud ti rodiče dávali v dětství pít pivo, zamysli se nyní nad tím, jestli náhodou moc nepiješ.

Syntetický alkohol? Výrobci slibují opíjení bez kocoviny, lékaři jsou skeptičtí

by @yanhoechka

Rodiče by si měli dvakrát rozmyslet, než dovolí svým nezletilým dětem vyzkoušet alkohol," řekla hlavní autorka studie Alexandra Aiken. „Náš výzkum ukazuje, že existuje souvislost mezi tím, že rodiče zásobují své děti alkoholem, a rizikem pozdějšího rozvoje problémů souvisejících s alkoholem," dodala.

Rodičovský přísun i malého množství alkoholu může urychlit začátky alkoholismu a snížit překážky v užívání alkoholu, což tak může povzbudit další touhu po konzumaci alkoholu, tvrdí vědci.

U těch dospívajících, kteří dostávali alkohol od svých rodičů, vznikalo zvýšené riziko nadměrného pití o 80 % a zvýšené riziko problémů souvisejících s alkoholem v pozdějším dospívání a rané dospělosti o 70 %.

Podle výzkumu z roku 2019 navíc nárazové pití v pubertě brzdí růst částí mozku, které kontrolují impulsy, paměť a učení. Experimenty na dospívajících opicích zjistily, že silné vystavení alkoholu snižuje vývoj šedé i bílé hmoty mozkové.

Vědci se domnívají, že totéž bude platit pro lidi – a mohlo by to ovlivnit jejich schopnost učit se. Každý gram alkoholu zkonzumovaný na kilogram tělesné hmotnosti snížil růst neuronů zvířat o 0,25 mililitru za rok.

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.