Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Cestování po Skandinávii: Co musíš vědět a jak ušetříš?

Rád*a bys vyrazil*a na výlet do některé ze skandinávských zemí, ale bojíš se, že za to zaplatíš obrovský obnos peněz? Nemusí to tak být. Máme pro tebe tipy, jak procestovat Dánsko, Norsko, Švédsko a Finsko lowcostově.

Letenky

Letenky běžně patří k jedné z levnějších položek u cest do těchto zemí. Pro cesty do Švédska (Goteborgu) a Dánska (Kodaně a Billundu) tě to vyjde nejlevněji z Prahy. V případě Helsinek a Stockholmu pak z Vídně a do všech větších norských měst se dostaneš za hubičku z polských letišť (Katovice, Krakow, Wroclaw i ta vzdálenější). V případě Norska se může stát i to, že letenka bude levnější než vlaková jízdenka z letiště do centra.

Jak správně kupovat letenky: Aerolinka nebo zprostředkovatel? A kdy chytnout nejlepší ceny?

@anettt.h

Doprava

Pokud plánuješ roadtrip po Norsku nebo celé Skandinávii, stáhni si aplikaci Getaround. Půjčení auta je zde značně levnější než v půjčovnách. Navíc k tomu nepotřebuješ žádnou kreditní kartu ani obrovské zálohy. Pokud se pak pohybuješ spíše po větších městech, tak tě rozhodně nejlevněji vyjde zapůjčení kola. Nejdražší jsou naopak ve všech těchto zemích vlaky, které jsou alespoň velmi pohodlné a rychlé. Pokud však pojedeš místo vlaku Flixbusem, ušetříš klidně i víc než polovinu. Zkusit můžeš také sdílenou spolujízdu – BlaBlaCar, kterou můžeš využít i k cestě mezi jednotlivými zeměmi.

Zdroj: Unsplash

Jídlo a pití

Restaurace a fastfoody jsou v těchto zemích mnohonásobně dražší než u nás. Mnoho podniků má však happy hours a polední menu, což často sdílí i na svých sociálních sítích. Nejlepší je inspirovat se na Tripadvisoru, kde nalezneš hodnocení, fotky i ceny od ostatních turistů. Co se týče supermarketů, i ty jsou na severu značně dražší. Snaž se vyhledávat zejména ty největší řetězce. V Norsku a Dánsku je značně nejlevnější REMA1000. Ve Švédsku a Finsku je to pak LIDL. Všechny tyto země také mají silnou politiku ohledně prodeje a konzumace alkoholu. Večer si tak pivo v obchodě rozhodně nekoupíš. Navíc se zde prodává alkohol jen ve specializovaných obchodech a je oproti našim standardům velmi drahý.

Bjukitchen: Skandinávie v Praze

@adelakutilova

Ubytování

Ve Švédsku a Norsku tě nejlépe vyjde kempování, jelikož v obou zemích platí právo volného pobytu v přírodě, a tak můžeš kempovat na divoko naprosto všude. V Dánsku a Finsku to pak jde jedině v kempech, za které se již platí. Ve všech čtyřech zemích je však velmi populární Couchsurfing, díky kterému můžeš přespat u místních zdarma. Jinak bývá ubytování velmi drahé. To nejlevnější klasicky najdeš na Bookingu, Airbnb a Agodě. Nejlepší je ho koupit cca dva měsíce předem. Koukni určitě ale také na hodnocení.

Travel hacks, které ti usnadní život

@anettt.h

Co navštívit

Skandinávie je velmi rozmanitá a své si zde najdou jak milovníci přírody, tak velkých měst. Mě osobně nejvíce uchvátila norská příroda. V tom, co navštívit a kam se vydat, se však vždy inspiruji na Tripadvisoru a cestujlevne.cz. V Norsku se mi nejvíce líbil Stavanger a jeho okolí, v Dánsku Kodaň, ve Švédsku Gotland a ve Finsku Laponsko.

Zdroj: Unsplash