Chystáš se někam na dovolenou a netušíš, jak a kde nejlépe nakoupíš letenky? Je lepší je kupovat přes zprostředkovatele nebo aerolinku? To vše a mnohem více se dozvíš v článku.
Pro hledání letenek existuje spousta stránek a mezi ty nejznámější patří asi Skyscanner a Kiwi. Společně s Google Flights jsou za mě na mezinárodní lety těmi nejlepšími. Ne vždy se ale na všech třech zobrazují ty stejné letenky, a tak, pokud chceš fakt tu nejlepší cenu, je fajn pořádně prohledat všechny tři a porovnat to.
Co se týče letů po Evropě a blízkém okolí, za mě je nejlepším vyhledávačem Azair.cz. Sice to na první pohled vypadá velmi složitě a může tě odradit jejich grafika, ale je to užitečná stránka. Můžeš si na ní nastavit přesný počet dní, ale klidně i rozmezí několika měsíců, kdy chceš letět. Navolit si můžeš také několik destinací. To nejlepší je ale funkce "kamkoliv", která ti vyhodí ty nejlevnější lety v termínu, který hledáš.
Zásadním pravidlem je KUPOVAT LETENKY VŽDY A JEDINĚ PŘES AEROLINKU. Proč? Je možné, že různé vyhledávače, přes které lze letenky koupit (Kiwi, apod.) ti budou ukazovat o něco nižší cenu než aerolinka. Opravdu to za to ale nestojí a cena je nižší jen na začátku. Pak se ti stejně zvýší. Navíc mají tyto vyhledávače nastavené mnohem vyšší ceny za všechny služby navíc a třeba kufr tě vyjde dráž než u samotné letecké společnosti.
Největším problémem ale je, že pokud koupíš letenku přes zprostředkovatele, tak pak nemáš nárok na nic. Pokud ti let zruší nebo se ti zpozdí, nedostaneš žádnou kompenzaci a vše si automaticky nárokuje stránka, přes kterou letenku koupíš. Stejně tak, pokud nestihneš přestup, ho od zprostředkovatele většinou nemáš nijak nárokovaný a to, že to nestihneš, nikoho nebude zajímat.
Pozor dávej také na to, že zejména na Kiwi najdeš různé lety s nízkonákladovkami bez garantovaného přestupu nebo s přestupem na jiném letišti a máš na něj klidně i jen hodinu. Nic takového rozhodně nikdy nekupuj. Pokud už chceš riskovat přestup a dva lety s nízkonákladovou společností, tak si na to dej velkou časovou rezervu. Já bych nikdy nešla pod pět hodin.
Nejlevnější letenky po Evropě zpravidla bývají šest týdnů až dva měsíce předem. Nemá proto určitě cenu hledat a kupovat letenky rok v předstihu. Mnoho aerolinek ještě ani nemá letové řády a pokud má, tak ceny většinou bývají docela špatné. Mysli ale na to, že léto je peak sezóny a všechny lety jsou nejdražší. Proto je lepší létat třeba na jaře nebo na podzim.
Trochu jinak to funguje u dálkových letů. Tam seženeš fajn ceny spíše dříve než později, ale záleží to na konkrétní lince. Vždy je ale dobré sledovat několik stránek nebo instagramových profilů, které o levných letenkách pravidelně informují. Dávají tam totiž aktuální akce a ty pak můžeš třeba stejně jako já chytnout přímou zpáteční letenku do NY za šest tisíc nebo zpáteční Thajsko na Vánoce také za šest tisíc. Když ale objevíš takovou akci, tak určitě nečekej a kupuj to hned.
Smutným pravidlem pro Čechy pak ale bývá, že odlety z Prahy jsou absolutně nejdražší. Od nás to létá levně pravidelně akorát do Londýna, Itálie, Goteborgu, Polska a občas tam najdeš ještě nějaké to Bulharsko. Z Vídně, Německa, Polska a poslední dobou i z Bratislavy jsou letenky značně levnější. A když se jedná o velký cenový rozdíl, tak se za mě vyplatí jet čtyři hoďky na letiště v okolní zemi než platit velké sumy za letenky. Příkladem jsou třeba Kanáry, na které se dá z Vídně/Německa dostat klidně i do dvou tisíc. Z Prahy se ale běžně pohybují od osmi tisíc víc.