Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila tento týden v parlamentu s každoroční zprávou o stavu republiky. Ta byla nejkritičtější v celé historii samostatného slovenského státu. Co přesně vidí slovenská prezidentka jako problém?
I taková slova slovenská prezidentka pronesla, když tento týden vystoupila před tamějším parlamentem, aby zhodnotila uplynulý rok. Slovensko si prošlo několika krizemi a náročným obdobím. Když v únoru vypukla válka na Ukrajině, přes slovenské hranice proudily masy lidí, někteří z nich v zemi zůstali.
Slovensko se tak muselo zhostit nelehké úlohy a v rámci toho podniknout i další kroky k obraně vlastní země. Když prezidentka podepsala dohodu o přítomnosti vojsk NATO na slovenských hranicích, vyvolalo to ostrou kritiku části veřejnosti.
S válkou přišla energetická krize, která postihla i našeho nejbližšího souseda. Jenže místo toho, aby se politické síly spojily, stal se přesný opak. Na Slovensku vypukla další vládní krize a z koaliční vlády se stala vláda menšinová. Čaputová také řekla, že pokud vláda nedokáže takový vývoj zvrátit, hrozí zemi vážná krize demokracie.
Hybridní hrozby jsou dle slovenské prezidentky další slabinou. Slovensko je dle jejích slov v hybridní válce zejména s Ruskem. Ta má za cíl podkopat důvěru institucí a demokracie jako takové, nebála se ani konkrétně jmenovat. Je to především expremiér Robert Fico, kdo podle ní nabíhá ruskému narativu.
Čaputová uvedla, že pokud nedokáže vláda důvěru ve stát a demokracii zlepšit, měla by dát lidem možnost vybrat si nové zástupce. Nepřímo tak odkázala na možnost vypsání předčasných voleb.