Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Čaputová přednesla ostrý projev ve slovenském parlamentu. Můžeme být posledními, kdo na Slovensku zažije demokracii, řekla

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila tento týden v parlamentu s každoroční zprávou o stavu republiky. Ta byla nejkritičtější v celé historii samostatného slovenského státu. Co přesně vidí slovenská prezidentka jako problém?

Pokud demokracii nebudeme chránit, může se nám stát, že budeme poslední generací, která ji zažije.
Zuzana Čaputová

I taková slova slovenská prezidentka pronesla, když tento týden vystoupila před tamějším parlamentem, aby zhodnotila uplynulý rok. Slovensko si prošlo několika krizemi a náročným obdobím. Když v únoru vypukla válka na Ukrajině, přes slovenské hranice proudily masy lidí, někteří z nich v zemi zůstali.

Slovensko se tak muselo zhostit nelehké úlohy a v rámci toho podniknout i další kroky k obraně vlastní země. Když prezidentka podepsala dohodu o přítomnosti vojsk NATO na slovenských hranicích, vyvolalo to ostrou kritiku části veřejnosti.

Dohoda Slovenska s NATO vzbudila vlnu odporu, lidé Čaputovou označují za agentku USA

@_kajina

S válkou přišla energetická krize, která postihla i našeho nejbližšího souseda. Jenže místo toho, aby se politické síly spojily, stal se přesný opak. Na Slovensku vypukla další vládní krize a z koaliční vlády se stala vláda menšinová. Čaputová také řekla, že pokud vláda nedokáže takový vývoj zvrátit, hrozí zemi vážná krize demokracie.

Menšinová vláda bez ministrů a obavy studentů z distanční výuky. Slovensko prochází další vládní krizí

@_kajina
Vláda má objektivně kvůli krizím těžkou situaci. Za nebezpečné ovšem považuji, že mnoho z nich vede způsobem, který do posledních okamžiků dělá z krize drama. Takto to dále na Slovensku nemůže jít, aniž byly zničené zbytky důvěry veřejnosti a soudržnost naší společnosti.
Zuzana Čaputová

Hybridní hrozby jsou dle slovenské prezidentky další slabinou. Slovensko je dle jejích slov v hybridní válce zejména s Ruskem. Ta má za cíl podkopat důvěru institucí a demokracie jako takové, nebála se ani konkrétně jmenovat. Je to především expremiér Robert Fico, kdo podle ní nabíhá ruskému narativu.

Čaputová uvedla, že pokud nedokáže vláda důvěru ve stát a demokracii zlepšit, měla by dát lidem možnost vybrat si nové zástupce. Nepřímo tak odkázala na možnost vypsání předčasných voleb.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.