Zuzana Čaputová se těší poměrně velké oblíbenosti u slovenské i české veřejnosti. Přesto se na začátku ledna začala zvedat vlna odporu nejen proti slovenské prezidentce, ale i proti USA a NATO. Za všechno může dohoda mezi Slovenskem a USA, kterou část Slováků vnímá jako hrozbu.
Slovenskou vlnu protestů odstartovala smlouva, která by v případě nebezpečí zjednodušila působení vojsk NATO na východní hranici. Stejnou smlouvu má uzavřenou dalších dvacet tři států z celkových třiceti členů NATO. Smlouva je důvěryhodná, zaručí zvýšení bezpečnosti Slovenska a utuží jeho zahraniční politiku. Další výhody, které pro Slovensko z této smlouvy plynou, shrnuje třeba slovenský Denník N:
I přesto se již od prosince začaly ozývat nesouhlasné názory veřejnosti a zvedla se vlna dezinformací, kterou v lednu navíc umocnila politická opozice, jež se smlouvou také nesouhlasí.
Podmínky dohody začala vyjednávat ještě bývalá vláda Roberta Fica v roce 2018. Současná vláda tak pouze převzala agendu té bývalé a pokračovala v práci. V prosinci ji mohly připomínkovat jednotlivé rezorty, aby o ní mohlo být na začátku nového roku hlasováno.
Právě v prosinci se na internetu začaly objevovat první konspirační teorie, které postupně gradovaly.
Hoaxy obsahovaly pestrou škálu lživých informací o tom, co dohoda pro Slovensko znamená. Dle nich by se na Slovensko mohly dovážet jaderné zbraně, Američané by si mohli prakticky dělat, co chtějí bez potrestání a tak dále. Nenávist na sociálních sítích byla stále silnější, terčem útoků se stala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Tu demonstranti označují za americkou agentku a v jejich přesvědčení je utvrzuje i opoziční politik Robert Fico, který na prezidentku opakovaně slovně útočí. Sama Čaputová taková nařčení odmítá a zvažuje podniknout právní kroky – snad i proto, že se útoky dotýkají také její rodiny.
Na konci ledna se pak odpůrci zmíněné dohody přesunuli ze sociálních sítí k protestování v ulicích. Tito lidé tvrdí, že USA chce ovládnout jejich území a zároveň že využívá momentální krize na Ukrajině k tomu, aby vyprovokovaly válku.
Naopak velmi vstřícně a pozitivně vnímají osobu ruského prezidenta Vladimira Putina, který je podle nich jejich ochránce a bratr, jenž by je nikdy nezradil. Nevadí jim ani, že na sousední hranici s Ukrajinou je několik tisíc ruských vojáků, kteří mohou zaútočit na suverénní stát.
Co stojí za názorem mnoha Slováků, kteří Rusko vnímají jako důvěryhodnějšího spojence? Poslanec Tomáš Valášek (Progresivní Slovensko) pro časopis Respekt uvedl dvě hlavní příčiny: