Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Jižní Korea

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a stoprocentně si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Human Acts - Han Kang

Han Kang je známá především pro svou knihu The Vegetarian, ale pokud by sis něco rozhodně v životě měl*a přečíst, jsou to její Human Acts, které skrze několik postav vypráví příběh studentského povstání v Gwangju. To se uskutečnilo v roce 1980 jako součást snahy o demokratizaci země, kdy situace mezi vojáky a protestujícími vyeskalovala a během brutálních střetů bylo podle některých odhadů zabito až dva tisíce civilistů. Human Acts povstání sleduje nejenom přímo z centra dění, ale i skrze traumatické vzpomínky přeživších.

Zdroj: Goodreads

Pachinko - Min Jin Lee 

Pachinko je mezinárodní bestseller, ve kterém Lee vypráví příběh o čtyřech generacích korejské rodiny, která se během japonské okupace přestěhuje do Japonska za prací. Mezi lety 1910 a 1989 členové rodiny projdou řadou událostí - počátky kolonizace, pohrdáním ze strany Japonců, druhou světovou válkou, rozdělením země na dvě nové nebo složitým procesem demokratizace. Kniha tak přibližuje nejenom život lidí, ale i politickou a společenskou situaci obou zemí.

Zdroj: Goodreads
Více literatury z Asie here:

Knihy inspirované japonskou mytologií

@_00_3_12

Kim Jiyoung, Born 1982 - Cho Nam-joo

Tenhle román stojí za rozmachem jihokorejského feminismu a jeho nové vlny. Kim Jiyoung jako postava reprezentuje celou řadu žen, od kterých se očekává, že povedou spořádaný život diktovaný muži z jejich okolí. Jiyoung opustí i svou práci, aby se mohla starat o dítě a manžela, jenže tváří v tvář sexismu, obtěžování a misogynii se u ní začne rozvíjet psychóza, kvůli které začne mluvit hlasy jiných žen - mrtvých, živých, známých i neznámých. V kontrastu s divokým rozvojem země a novými zákony proti genderové diskriminaci vypadá život Jiyoung o to hůře.

Zdroj: Goodreads

Love in the Big City - Sang Young Park

Queer život v Soulu pohledem alter ega samotného spisovatele - Love in the Big City byl okamžitý bestseller a vysloužil si i nominaci na Booker Prize 2022. Na život mladých queer lidí nahlíží ze všech možných úhlů, ať už skrze šťastné momenty, nebo překážky v podobě všudypřítomné homofobie a diskriminace. Román má čtyři části, které popisují různé životní etapy.

Zdroj: Goodreads

Cursed Bunny - Bora Chung

A nakonec tu máme i sbírku povídek na pomezí hororu, sci-fi, fantasy a magického realismu, která je stejně distrubing jako dechberoucí. Skrze fantaskní prvky v ní Chung rozebírá horory reálného života, které s sebou přináší patriarchát a moderní kapitalistická společnost. Ideální čtení pro ty, co mají rádi groteskní příběhy, které jsou tak trochu nasty.

Zdroj: Goodreads

Zdroj: Goodreads

Kniha měsíce: Novinářky

@_kajina

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.