Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kniha měsíce: Novinářky

Každý měsíc jedna kniha, která stojí za přečtení!

Není asi překvapením, že se tu tenhle měsíc objeví právě tato kniha. Novinářky Lindy Bartošové zaznamenaly velký ohlas už na podzim, kdy reportérka a moderátorka oznámila, že knihu o ženách v českém mediálním rybníčku chystá.

Linda vybrala deset českých novinářek, každou z jiného koutu žurnalistiky, aby čtenáři umožnila co nejširší vhled do novinářské práce. Přečíst si můžeš třeba výpověď Lenky Kabrhelové, která až do nedávna prováděla podcastem Vinohradská 12. Petra Procházková popisuje svou zkušenost z reportování z válečných oblastí. Barbora Černošková zase promlouvá o tom, jak se může mladá holka prosadit v převážně mužském odvětví, kterým sportovní žurnalistika u nás bezesporu je.

Otázky, které autorka kladla, se týkaly hned několika oblastí. Ta první se zaměřila na profesní dráhu každé z respondentek. Ačkoliv začátky, kdy se téměř všechny ženy potkávaly s nejistotou, obavami a chybami, byly pro všechny dost podobné, následný vývoj kariéry už probíhal velmi odlišně.

Druhá část otázek se týkala toho, jak oslovené novinářky vnímají své ženství, zda jim pomáhalo či překáželo v jejich práci a jak se vyrovnávaly s předsudky. Zásadní pro mě byl odlišný přístup novinářek, které začínaly v devadesátkách, a novinářek, které jsou o několik let služebně mladší. Zkušené matadorky v oboru se s předsudky vyrovnávaly v tichosti a po svém, zejména proto, že feminismus tehdy nedostával tolik místa ve veřejné debatě. Druhá skupina byla daleko vnímavější a citlivější k tomu, jak je zacházeno s ženami v zaměstnání i veřejném prostoru.

Poslední série otázek se týkala rad a doporučení začínajícím novinářkám (i novinářům!), které měly za cíl nastínit a přiblížit, čeho je dobré se vyvarovat a čeho se naopak držet, pokud se někdo rozhodne vrhnout do novinářských vod.

Linda dokázala všechny své respondentky rozpovídat, díky čemuž vznikly rozhovory s nebývalou otevřeností a intimností. Občas drsné, občas dojemné, ale především – autentické.

Četl/a jsi Novinářky a jak se ti kniha líbila? Který titul by se tu měl objevit příští měsíc? Dej mi vědět na @_kajina – příště tu může být tvůj knižní tip!

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.