Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Brazílie

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a 100% si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Prakticky všechna brazilská literatura vychází z její bohaté a komplikované historie a kolonialismu. Soustředí se hlavně na politická a sociální témata, takže se v ní často objevuje násilí, korupce, drogy, otázky rasové identity a především pak problematika kolonizace a otroctví. Řada knih ze seznamu má svoje trigger warnings, proto je radši zkontroluj, pokud se chceš nějakým z témat vyhnout.

The Alchemist - Paulo Coelho

Coelho je stoprocentně nejznámější současný autor nejenom v Brazílii, ale i celosvětově. První román Poutník byl inspirovaný jeho cestou do španělského Santiaga de Compostela a podobné téma využívá i v Alchymistovi, který kombinuje mystiku a magii s inspirativní osobní cestou mladého andaluského pastýře Santiaga.

Zdroj: Goodreads

Symphony In White - Adriana Lisboa

Adriana Lisboa je jedna z předních současných autorek Brazílie. Její Symphony In White sleduje dvě sestry, Clarise a Mariu, které vyrostly v tísnivě tichém domě na brazilském venkově. Příběh je zasazený do 60. a 70. let minulého století a je plný komplikovaných vztahů, traumat z dětství, starých lásek a hořkosladké nostalgie. V jádru je to pak příběh o přežití dvou rozdílných žen.

Zdroj: Goodreads

Books around the world: Norsko

@_00_3_12

Near to the Wild Heart - Clarice Lispector

Román Near to the Wild Heart je autorčin první a silně připomíná modernistická díla z přelomu 19. a 20. století. Jeho hlavní hrdinka Joana tak trochu zastupuje Clarice Lispector samotnou a provádí nás svým dětstvím i dospíváním, kdy přemýšlí nad smyslem života, vlastní identitou i nad tím, proč vlastně existuje. Od románu nečekej silný příběh, spíš úryvky z Joanina života, díky kterým uvidíš i do její mysli.

Zdroj: Goodreads

We All Loved Cowboys - Carol Bensimon

Krátká, ale nezapomenutelná novela We All Loved Cowboys se soustředí na dvě mladé kamarádky, které se po měsících odloučení znovu setkají, aby odjely na vysněný roadtrip po Brazílii. Na něm neobjevují jenom krásy země, ale i sebe a vzájemný vztah. Za mě perfektní coming-of-age queer příběh pro tvoje (nejen) letní čtení.

Zdroj: Goodreads

Book club: heart-warming fantasy knížky na těžký časy

@_00_3_12

Amora: Stories - Natalia Borges Polesso

Láska mezi ženami je komplikovaná a v celé šíři ji objevuje Natalia Borges Polesso ve sbírce povídek Amora. Ve 33 příbězích najdeš lásku, bolest, něžnost, ženství a objevování vlastní sexuality. Amora je jako mozaika, která zahrnuje všechno, co znamená milovat jedna druhou.

Zdroj: Goodreads

The Posthumous Memoirs of Bras Cubas - Machado de Assis

Vynechat nesmíme ani klasiky. Machado de Assis a jeho The Posthumous Memoirs of Bras Cubas je brazilský kánon a jedna z nejdůležitějších knih tamní literatury. Vypráví o životě a smrti bohatého muže z brazilské smetánky jménem Bras Cubas, jehož prostřednictvím Machado de Assis kritizuje společnost a její vyšší vrstvy, včetně politiky a chování privilegovaných obyvatel.

Zdroj: Goodreads

The Jaguar And Other Stories - João Guimarães Rosa

Last, but not least, je tu João Guimarães Rosa a jeho The Jaguar. Rosa je pravděpodobně nejvýznamnější brazilský autor moderní doby, který si v roce 2008, několik desítek let po své smrti, za své dílo vysloužil brazilský Řád za kulturní zásluhy. Jeho dílo bývá často označované jako mix modernismu a typického latinskoamerického magického realismu. Kromě iluzivních povídek na přelomu opozitních světů v Jaguárovi se proslavil ještě románem The Devil to Pay in the Backlands.

Zdroj: Goodreads

Kam dál?👀

Books around the world: Polsko

@_00_3_12

Zdroje: Goodreads, bookriot.com, bitesizedbrazil.com

Kup mi knížku📖✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.