Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Nigérie

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a 100% si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

We Should All Be Feminists - Chimamanda Ngozi Adichie

Pokud se budeme bavit o nigerijské literatuře, musíme zmínit Chimamandu Ngozi Adichie. Ta se v Nigérii narodila a střídavě žije tam a ve Spojených státech a je jednou z nejvýznamnějších postav nejen tamní scény, ale i té světové. Esej We Should All Be Feminists obletěla v roce 2012 svět, když ji představila na TEDx talku v Londýně a audio z ní v songu Flawless dokonce samplovala Beyoncé. O dva roky později Adichie talk vydala v knižní podobě a jeho téma je stejně důležité dneska, jako bylo před více než 10 lety.

Zdroj: Goodreads

Things Fall Apart - Chinua Achebe

Pohled na tradiční život v Africe je jedno z témat, které Achebe ve svých knihách zkoumá. Ty další jsou kolonializmus, nadvláda Západu, křesťanství a jak se všechno míchá a střetává s tradicemi kmene Igbo a africkým životem. Things Fall Apart je Achebův první román a taky první africký román, který se dočkal mezinárodního uznání.

Zdroj: Goodreads

The Secret Lives of Baba Segi's Wives - Lola Shoneyin

Lola Shoneyin je především skvělá básnířka, ale dokazuje, že to není její jediná kvalita. V románu The Secret Lives of Babi Segi’s Wives vypráví příběh polygamního vztahu v novodobé Nigérii, který je plný složitých rodinných pout, rivality a komplexního vnitřního světa svazku několika partnerů.

Zdroj: Amazon

Operation Sisterhood - Olugbemisola Rhuday-Perkovich

Operation Sisterhood je příběh o rodině, komunitě a soužití. Vypráví o Bo, která až do teď vyrůstala jako jedináček, ale ocitla se ve shluku nových sourozenců v moment, kdy její matka začala chodit s Billem. Najednou má tři sestry a mnohem větší a hlasitější rodinu, než si kdy dovedla představit. Pokud hledáš sweet příběh o found family, tohle je přesně ono.

Zdroj: Goodreads

Lightseekers - Femi Kayode

Ačkoliv je velká řada nigérijské literatury protkaná tématy kolonializmu, identity nebo rasismu a především každodenními příběhy ovlivněnými těmito tématy, najde se v ní i skvělá žánrová literatura. Lightseekers je politický thriller odehrávající se na univerzitě, kde záhadně umírají studenti a kam je vyslán i psycholog Taiwo. Ten má pouze určit motivy vraha, ale v procesu objeví celou síť politické korupce a potenciální obětí se tak stává i on.

Zdroj: Goodreads

Nearly All the Men in Lagos Are Mad - Damilare Kuku

Lagos - největší a nejšílenější město v celé Africe, bývalé hlavní město Nigérie a v něm zasazené povídky o tamních mužích. Sbírka je psaná skoro jako milostný dopis od žen, které si prošly vztahy s lagoskými muži a všemi jejich výstřelkami - od mamánků a notorických cheaters až po ty, kteří se odmítají vázat. Nearly All Men in Lagos Are Mad je kniha, se kterou nebudou souhlasit jen ženy z Lagosu, ale i ze zbytku světa.

Zdroj: Goodreads
Kam dál?👀

Books around the world: Polsko

by @_00_3_12

Zdroje: Goodreads, Bookriot

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.