Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a 100% si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.
Gabrielsenův pátý román Ankomst je jedním z jeho nejúspěšnějších - vysloužil si ocenění Havmann udělované norské literatuře. Sleduje vědkyni, která se vydá na vzdálený poloostrov na severu Norska, aby zkoumala populace mořských ptáků. Je totiž rozhodnutá prokázat spojitost mezi změnou klimatu a poklesem v počtech různých druhů. Zároveň ale čeká, až za ní dorazí její milenec, a musí čelit nejenom divokému počasí, ale i své minulosti.
Klasika klasik, která je actually enjoyable. Henrik Ibsen je pionýrem realistického dramatu. Ve svých hrách kritizoval hodnoty Viktoriánské Evropy, a proto byla většina z nich považovaná za skandální a nemorální. V Domečku pro panenky sleduje Noru a jejího manžela, který ji vidí pouze jako hezkou panenku v ještě hezčím domě, ne jako ženu a svou manželku.
Nikdo nedělá mystery thrillery tak dobře jako seveřani. Agnes Ratvan v tom svém sleduje Allis Hagtorn, která se jednoho dne rozhodne opustit všechno, co v životě zatím měla, včetně partnera a práce v televizi, a odjet na vzdálený a izolovaný fjord. Tam se potkává se Sigurdem, který čeká na návrat své manželky, a jejich vztah se vyvine v něco děsivého, co nikdo z nich nečekal.
Debutový román Majy Lunde vypráví hned tři příběhy najednou - z Anglie z roku 1852, Spojených států v roce 2007 a Číny jen dva roky před koncem 21. století. Sleduje tři různé generace včelařů, jejich vztahy k sobě navzájem, vlastním dětem, včelám, a to na pozadí globální krize, která způsobí, že jednoho dne včely vyhynou úplně.
Trilogie, která by neměla uniknout žádným fantasy lovers. První díl Odin’s Child bylo dokonce první fantasy, které kdy bylo nominované na norskou prestižní cenu Booksellers' Prize, což pak následovaly i další dva díly. Série sleduje mladou Hirku, které chybí jediná věc, kterou mají všichni ostatní, a to ji může stát život. Na Ymu je totiž cizinec a byla na něj přivedena jako novorozeně skrze portál známý jako Raven Ring. Dokud ale Hirka na Ymu zůstává, zůstává otevřený i kruh, a nejsou to jen malé děti, které skrz něj můžou projít.
Hunger je pro Nory silně kontroverzní téma, ne kvůli knize samotné, ale kvůli jejímu autorovi. Knut Hamsun vytvořil dílo, které sice bylo klíčové pro modernistickou literaturu a inspirovalo spisovatele jako je Franz Kafka, autor samotný ale hrál roli v bolestné části lidské a norské historie. V období druhé světové války byl nakloněný nacismu a dokonce se setkal i s Adolfem Hitlerem. Jeho román Hunger sledující šílenství mladého spisovatele způsobené hladem a chudobou je nicméně essential kniha nejen norské, ale i světové literatury.
Fun fact: Hamsun v roce 1920 obdržel Nobelovku za literaturu a medaili pak v roce 1943 věnoval Josephu Goebbelsovi. Yikes.
Co by to bylo za článek o norské literatuře, kdyby se tu neobjevil Jo Nesbø a jeho kultovní Sněhulák. Sedmý díl jeho série o detektivu Harry Holeovi sleduje rodinu Beckerových, kterým se na zahradě objeví sněhulák, jehož nikdo z nich nepostavil. Když další den zmizí manželka Birtie Becker, na sněhulákovi zůstává jen její šála.