Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Books around the world: Polsko

Chceš si rozšířit obzory a trochu diverzifikovat knihovnu? Vezmu tě kolem světa za knihami, které ti v tom pomůžou a 100% si je užiješ, ať už čteš jakýkoliv žánr.

Abychom tuhle sérii začali zvolna, podíváme se nejdřív do sousedního Polska.

Zaklínač –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Andrzej Sapkowski

Klasiku, kterou budeš znát a nejspíš jsi i četl*a je Sapkowského Zaklínač. Je to rozhodně nejznámější polská série alespoň, co se moderní literatury týče, a taky jedno z nejprofláknutějších fantasy. Takže pokud jsi ji ještě nevzal*a do ruky, take this as your sign.

Zdroj: Goodreads

Fantasy klasiky, který si musíš přečíst

@_00_3_12

Quo Vadis –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Henryk Sienkiewicz

Pokud jde o true klasiku, Henryk Sienkiewicz je správná volba. Quo Vadis je jeden z nejznámějších románů, navíc je součástí povinné četby, takže ti jeho přečtení neuškodí. Příběh je zasazený do starého Říma za vlády Nerona a vypráví o komplikované lásce římského patricije Vinicia a křesťanky Lygie.

Zdroj: Goodreads

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Olga Tokarczuk

Olga Tokarczuk je pro Poláky asi něco jako pro nás Alena Mornštajnová. Není jenom spisovatelka, ale i aktivista a psycholožka a za své dílo dostala v roce 2018 Nobelovu cenu za literaturu.

Román Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvých se dá označit jako postmoderní morální thriller. Odehrává se na česko-polské hranici a vypráví o Janině Duszejko, nadšené stroložce, která ze všeho nejvíc miluje zvířata. Snaží se jim všemožně pomáhat a chránit je a bojuje proti lidem, kteří jim ubližují.

Na námět této knihy vznikl v roce 2017 film Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých.

Zdroj: databazeknih.cz

Ferdydurke –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Witold Gombrowicz

Román Ferdydurke poprvé vyšel v roce 1937 a hned z něj byl úspěch, který z Gombrowicze udělal jednoho z nejslavnějších autorů té doby. Kniha byla ale i dost kontroverzní, nacisti a pak i komunisti ji měli za skandální a několik desítek let byla v Polsku zakázaná.

Vypráví o muži, ze kterého se stane teenager a musí si znovu projít všemi fázemi dospívání. Je to bytostní černý humor a ironie od autora, kterého náš známý Milan Kundera považuje za hlavní postavu literatury dvacátého století. V podobném duchu se nese i ironický román Pornografie.

Zdroj: Goodreads

Solaris –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Stanisław Lem

Pro fanoušky sci-fi tu mám ikonický román Solaris od Stanisława Lema. Vypráví o planetě Solaris, na kterou se vypraví i vědec Kris Kelvin, aby zkoumal místní oceán. Začnou se mu ale vybavovat zvláštní a hluboko uložené vzpomínky a není jediný –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ stejné věci čelí i další vědci. Přijdou tak s teorií, že oceán planety Solaris možná funguje na stejném principu jako mozek.

Zdroj: Goodreads

The Street of Crocodiles –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Bruno Schulz

Spisovatel a učitel umění Bruno Schulz napsal román o polském městě Drogobych, ve kterém se nachází ulice snů s vzpomínek. Autor v ní vzpomíná na vlastní dětství a komplikovanou rodinu, především šíleného otce, který si přivážel domů vejce vzácných ptáků, aby se vylíhla, a tolik se bál švábů, že se jedním stal. V příběhu se tak míchají nejenom reálné vzpomínky, ale i fantastické prvky.

Schulz byl zabit nacisty v roce 1942 a byl považován za jednoho z předních autorů meziválečné literatury.

Zdroj: Goodreads

Poems New And Collected –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Wisława Szymborska

Pokud jsi poems girlie, tak by ti neměla uniknout Wisława Szymborska –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ polská básnířka, ale i esejistka, kritička a laureátka Nobelovy ceny za literaturu. Všechny její básně vyšly v roce 1998 ve sbírce Poems New And Collected. Ta zahrnuje 164 básní včetně jejího proslovu při přebírání Nobelovy ceny ve Stockholmu v roce 1996.

Zdroj: Goodreads

lá vrána –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Andrzej Stasiuk

Pokud máš rád*a thrillery a prostředí hor, Bílá vrána od Andrzeje Stasiuka bude přesně pro tebe. Vypráví o pěti mužích, kteří odejdou do slovenských Beskyd na výpravu, která je testuje až za jejich hranice. Román je díky liduprázdným a zasněženým horám až creepy, což ještě umocňuje, že hlavní hrdinové neustále čelí nebezpečí. Stasiuk si v knize klade otázky o lidských hodnotách a povaze a nedává odpovědi. Za Bílou vránu získal prestižní polské ocenění.

Zdroj: databazeknih.cz
Kam dál?👀

Bookclub: Jak číst knihy Terryho Pratchetta?

@_00_3_12

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.