Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Book club: heart-warming fantasy knížky na těžký časy

Myslím si, že každý z nás teď potřebuje trochu toho povzbuzení. Tohle jsou knížky, který mi dělají radost, pomáhají mi zapomenout na okolní svět and you should read them too.

Co si budem, já jsem ujetá na sci-fi a fantasy. Vždycky jsem byla a asi vždycky budu, i když to občas ředím nějakou Mornštajnovou a Dvořákovou, aby se neřeklo. Tohle je můj výběr of the best silly little fantasy stories, který mě i teď hřejou u srdíčka.

Rick Riordan: Percy Jackson a Olympané

Momentálně celou sérii čtu po několika letech znova a je to to nejlepší rozhodnutí, který jsem mohla udělat. Poprvý jsem tyhle knížky četla, když mi bylo asi 13, a mám s nima spojenou velkou spoustu super věcí. Je hrozně fajn se vracet ke svýmu vnitřnímu děcku. Zvlášť teď. Knížek je v sérii pět, ale původně je myšlená pro malý děti, takže je všechno psaný velkýma písmenama. A když budeš chtít, tak ji celou přelouskáš klidně za týden.

Každá knížka sleduje rok po roce poloboha Percyho a jeho friends na jejich noble questu na záchranu Olympu a basically celýho světa. Má to samozřejmě svoje mouchy, ale nějakým způsobem je to hrozně milý a heart-warming. Must read pro lidi ujetý na mytologii.

Btw: Podle knížek byly natočený i dva filmy. Záměr asi byl zfilmovat všech pět titulů, ale byl to hroznej propadák, takže k tomu nedošlo. Já mám filmy ráda, protože je považuju za jeden velkej shitpost a navíc v nich hraje Logan Lerman. A taky jsem díky Moři nestvůr objevila Fall Out Boy. Jinak je to spíš very much yassified verze řeckých mýtů, ale jako pure zábava – top tier! Naštěstí se teď chystá i seriál, kterej by snad měl být actually věrnej knižní předloze. Fingers crossed.

Fun fact: Ukrajinská ilustrátorka pod nickem Viria, která operovala na DeviantArtu ještě v době, kdy společně s Tumblrem zažívala platforma obrovskej boom, se šíleně proslavila díky fan artům právě na Percyho. Dostalo ji to až na pozici, kdy jsou její ilustrace braný za oficiální art ke knihám a najdeš je i na webu Riordana, což je podle mě mega cool.

Terry Pratchett: Zeměplocha

Tuhle knižní sérii jsem měla shodou okolností za úkol číst ve škole, ale na mým seznamu byla už dlouho. Nebudu ji rozebírat celou, už jenom z toho důvodu, že knížek je v sérii dohromady asi čtyřicet.😅

Pratchett patří mezi klasiky fantastiky a není to náhoda. Jeho příběhy jsou jednoduchý, ale úderný. Postavy jsou živý, skoro se člověk cítí, jako by seděly vedle něj. Všechny příběhy se odehrávají v jednom světě – na Zeměploše, což je basically placatá zem, která se pohybuje vesmírem na zádech velký želvy – docela cool if you ask me. Knížky nejdou nijak striktně po sobě, takže můžeš random sáhnout na regál v knihupectví a vytáhnout, co se ti zrovna zalíbí. Je to humoristický fantasy, takže se u něj suprově odreaguješ a nejlepší na tom je, že příběhy vždycky odráží náš vlastní svět a věci, který jsou pro nás lidi tak typický. Absolutní must read pro milovníky fantasy.

Po dlouhým a těžkým uvažování jsem usoudila, že oblíbenou knížku si neumím vybrat, ale zatím jsem přečetla třeba Soudné sestry, Morta a Čarodějky na cestách a všechny byly skvělý!

Terry Pratchett, Neil Gaiman: Good Omens - Terry Pratchett, Neil Gaiman

Gaimana mám ráda, ale jeho knížky jsou dost deprese, takže jsem vybrala Dobrá znamení, na kterých pracoval spolu s Pratchettem. Ten je na knížce znát, protože je příběh o poznání veselejší. Dvě hlavní postavy jsou anděl a démon. Trochu nepravděpodobná dvojice, ale i tak se dají dohromady, aby zabránili konci světa – Armagedonu. Yassified verze, ale tentokrát biblických příběhů.

Pokud se ti nechce číst – ačkoliv moc doporučuju – existuje i seriál. Má jenom šest dílů, je od Amazonu a podle všeho se chystá i druhá série (jejíž oznámení tak trochu rozbilo Twitter). Co se týče adaptací knížek do vizuální podoby, tohle je nepřekonatelný. Hraje tam Michael Sheen a David Tennant, který si nejspíš pamatuješ z Twilight nebo z Harryho Pottera a jsou to nejvíc iconic husbands.