Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Bookclub: Jak číst knihy Terryho Pratchetta?

Zeměplocha, Kobercové nebo Odvrácená strana Slunce – probrat se rozsáhlým dílem Terryho Pratchetta zabere nemálo času. Naštěstí máš tenhle very helpful guide.

Bookclub: Jak číst knihy Neila Gaimana?

by @_00_3_12

Kdo byl Terry Pratchett?

Sir Terry Pratchett je jedním z nejvýznamnějších anglických spisovatelů naší doby a zásluhy přinesl hlavně žánrům fantasy a sci-fi, především pak svou sérií Zeměplocha (Discworld). Povídky začal psát už pro školní časopis – ta první vyšla, když mu bylo jenom 13 let. Po vystřídání několika zaměstnání, včetně novináře nebo tiskového mluvčí pro jadernou elektrárnu, se z něj stal spisovatel na plný úvazek, který si během kariéry vysloužil Řád britského impéria za službu literatuře a v roce 2009 i jmenování na rytíře, díky kterému mohl využívat titul sir. Zemřel v roce 2015 na následky Alzheimerovy choroby.

Kde začít číst: Zeměplocha edition

Bezpochyby nejprofláknutějším počinem Terryho Pratchetta je série Zěměplocha (česky taky Úžasná Zeměplocha). Obsahuje 41 knížek, pět povídek a řadu bonusových materiálů jako průvodce nebo mapy. Název série je odvozený od fiktivního světa, na kterém se odehrává – na placatém kusu země, který pluje vesmírem na hřbetě želvy za podpory čtyř slonů (eat that, Flatearthers!).

Zeměplocha je nejenom skvělým místem, kde u Pratchetta začít, ale taky celkově v žánru klasického fantasy – příběhy jsou svižné, jednoduché a často staví na klasických elementech, které známe z obyčejných pohádek nebo třeba od Tolkiena či Lovecrafta. Hlavně jsou úžasně milé a fungují jako skvělá satira jak v rámci Zeměplochy, ale i našeho světa. Často totiž nastavují zrcadlo lidem a našemu chování.

Bonus je i snadná navigace v rámci série. Sice má přes čtyři desítky dílů, ale v jakém pořadí je budeš číst, je čistě na tobě, jelikož jsou víceméně samostatné. Nejčastěji se ale setkáš s dělením podle hlavních postav nebo témat, například:

  • Knihy o Mrakoplašovi 
  • Knihy o čarodějkách 
  • Knihy o Smrťovi
  • Knihy s Městskou hlídkou 
  • atd.

Osobně doporučuju začít s čarodějkami (Čaroprávnost, Soudné sestry, Čarodějky na cestách) nebo se Smrtěm (Mort).

Bookclub: Jak číst knihy Brandona Sandersona?

by @_00_3_12

Kam dál?

Čtyřicetidílná série tě moc nebere? No worries, máš další možnosti. Z placatých světů se ale jen tak pryč nedostaneš, jelikož v nich Pratchett našel zalíbení už od začátku své spisovatelské dráhy v románu Kobercové (The Carpet People), který se odehrává, no, v koberci jednoho pokoje. Kniha pak dala základ pro trilogii o Nomech.

Pokud máš radši sc-fi, sáhni po Odvrácené straně slunce nebo románu Strata (taky s plochou zemí).

Last but not least by tě neměla minout kultovní Dobrá znamení, která Pratchett napsal společně s Neilem Gaimanem.

Pozvi mě na kafe☕️✨

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.