Každý z nás zná ve svém okolí člověka, který v dobrém slova smyslu rozhodně nevypadá na to, kolik mu je. Ano, mluvím o těch, kteří ve 40 vypadají, že sotva vlastní občanku. Takových lidí je na světě spousta, někdy za to mohou geny, někdy skincare rutina, no a někdy třeba biohacking.
Honba za tím být navždy mladý je stará jako lidstvo samo, a i když se zatím nejde nechat zamrazit a probudit se o tisíc let později jako ve Futuramě, tak už i v dnešní době lidé proti stárnutí bojují zajímavou metodou: biohackingem.
Celebrit, které nevypadají na svůj věk, je na světě celé řada. Ano, teď prstem ukazuju třeba na Pharrella Williamse, Paula Rudda nebo Jennifer Lopez. Někdo by teď mohl namítnout, že když je člověk bohatý, má lepší možnosti, jak se o sebe starat. To v případě biohackingu ale neplatí.
Ano, Paulu Ruddovi je 53 let.
Biohacking je pojem, který se používá v různých odvětvích, ve kterých se dbá na věk a zdraví. V podstatě jde o „hackování“ biologického věku člověka, aby se omladil, nebo alespoň stárnul pomaleji. Za biohacking se občas označuje i augmentace, tedy vylepšování těla, například pomocí implantátů a čipů.
Kupříkladu bývalý generální ředitel Twitteru Jack Dorsey vychvaluje výhody přerušovaného půstu a pití „solného džusu“ každé ráno. Na to, kolika se Dorsey dožije, si ale budeme muset ještě počkat.
Biohacking je zkrátka soubor aktivit, které mají za cíl pomoci cítit se navždy mladý, a při nejlepším tak i vypadat. Méně jasnou oblastí jsou metody a intenzita, kterými toho lze dosáhnout. Některé metody biohackingu jsou trochu nebezpečné (pití nefiltrované vody), jiné mohou být pro některé lidi v pořádku, ale ne pro všechny (konzumace výhradně syrové stravy), další metody jsou prospěšné všem.
Častý pohyb. Ano, hýbat se je důležité a mnoho lékařských studií už potvrdilo, že lidé, kteří například často chodí, jsou méně náchylní k nemocem než ostatní.
Ruku v ruce s pohybem jde právě i sport a svět sportu je plný metod, které se využívají v biohackingu. Jedná se o koupele v tekutém dusíku, pobyt v kyslíkové komoře nebo třeba infrasauně.
Nejjednodušší a nejlevnější metodou biohackingu je ale plavání ve studené vodě. Pobyt ve studené vodě pomáhá při úlevě od bolesti, zlepšuje krevní oběh, a dokonce i bojuje proti příznakům stresu.
Základním pilířem biohackingu je ale strava, zejména její doplňky. Jako „biohacky“ lze označit cokoli od nápojů nahrazujících jídlo a probiotik až po adaptogeny, jako jsou medicinální houby a ashwagandha.
Člověk by měl upřednostňovat přírodní a nezpracované potraviny. V rámci toho je klíčové se zaměřit na dostatek zeleniny, ovoce (zejména bobulovin) a dostatek vody spolu s bílkovinami. Důležité je upozornit, že dát si občas nějaký junk food není nic proti ničemu.
Spánek vládne všem. Je prokázáno, že správný spánek pomáhá jak mysli, tak i tělu. Jak informuje Woo, ve světě biohackingu jsou právě proto populární doplňky stravy jako 5-HTP, který zvyšuje hladinu serotoninu a uvolňuje melatonin, anebo obyčejný vitamín D.
V biohackingu tak existuje mnoho metod, jak bojovat proti stárnutí těla a mysli, stačí si jen vybrat a možná taky budeš v 50 vypadat jako Pharrell nebo Jennifer Lopez.