Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Berlínské techno je nově na seznamu kulturního dědictví UNESCO!

Berlínské techno se díky svému přispívání ke kulturní identitě města zařadilo na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Za klubovou svobodou jezdí do hlavního města Německa i spousta mladých Čechů a Češek.

Na seznam nehmotného kulturního dědictví se ve čtvrtek zapsalo berlínské techno, které v minulosti zásadně přispělo ke kulturní identitě města. Spolu s například horolezectvím v Sasku se tak stalo jednou ze šesti německých novinek, které seznam doplnily. Zápis na seznam přinese unikátním berlínským technoklubům více státní podpory - tedy peněz na údržbu, ale taky kulturně-památkovou ochranu.

Od poloviny 80. let 20. století formovalo techno podle organizace velkou část Berlína a ještě znatelněji se techno kultura v městě rozmohla po pádu Berlínské zdi. Jeho zvuk a zvukové produkce jsou podle ní úzce spjaty s městem a svůj osobitý charakter rozvinuly právě v kontextu znovusjednocení Německa. UNESCO také uvedlo, že techno kultura zahrnuje kromě hudby také módu nebo akce jako například raves.

Berlín zaplatí mladým lidem, aby chodili do klubů

@eevelka

V posledních deseti letech o zařazení městské techno scény na seznam usilovala nezisková organizace Rave The Planet, která podporuje kulturu elektronické hudby. „Gratulujeme všem kulturním tvůrcům, kteří utvářeli berlínskou techno kulturu a přispěli k jejímu rozvoji,“ uvedla organizace v prohlášení. Berlínská klubová komise následně označila zařazení berlínského techna na seznam UNESCO za další důležitý milník pro ty, kteří se na pořádání techna podílejí.

Berlínské techno je nejen německou záležitostí. Svou reputací je známé po celém světě a jezdí za ním i mnoho mladých Čechů a Češek. Jen za pár hodin se mohou dostat do hlavního města Německa a prožít víkend plný emocí, zážitků a klubové svobody, která třeba stále není v České republice tak běžná.

Jak se nejslavnější vyhazovač z Berghainu stal modelem?

@josephslaich

Mezi nejoblíbenější a nejvyhlášenější berlínské techno kluby se řadí Berghain, Tresor, Watergate, Kater Blau, Sisyphos nebo třeba KitKat. V některých z nich panuje no-phone policy, čímž se organizátoři a organizátorky snaží zajistit comfy zážitek pro všechny, a lidé musí dodržovat nepsaný dress code. Ve všech vyhlášených berlínských techno klubech ale platí, že pohodlí a bezpečnost jsou na prvním místě, díky čemuž si může každý užít noc (i den) bez nepříjemností.

Berghain. Zdroj: Techno Mood

Zdroje: Resident Advisor, UNESCO.de, The Guardian