Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Berlín zaplatí mladým lidem, aby chodili do klubů

Hlavní město Německa tak chce uprostřed ekonomické krize podpořit sociální život mladých lidí.

Ekonomická krize ovlivňuje nás všechny a mimo jiné může významně ohrozit i kulturu. Berlín proto přišel s nápadem, který má pomoci jak mladým lidem, tak právě nejrůznějším místům, na kterých se kulturní akce konají. Iniciativa začíná už tento měsíc a v rámci programu mohou lidé ve věku od 18 do 23 let požádat o tzv. Jugendkulturkarte, kulturní kartu mládeže. Na tu následně obdrží 50 eur, které mohou až do 30. dubna využít v asi 200 různých venues po celém městě.

Vstupy ale neplatí pouze na kluby. Držitelé karty budou moci 50 eur utratit i například za operu, muzeum, divadlo nebo kino. Ti, kteří mají na Jugendkulturkarte nárok, se mohou zaregistrovat online a kartu si pak vyzvednout do konce února ve veřejných berlínských knihovnách. Jedinou další podmínkou je vedle věku trvalý pobyt v německém hlavní městě. Na kartu tak mají nárok i neněmečtí obyvatelé Berlína.

Participation in art and culture for all Berliners is very important to me. The youth culture card for 18 to 23-year-olds is aimed at a young audience who are just getting to know Berlin's diverse cultural landscape after the restrictions of recent years.
Klaus Lederer, senátor pro kulturu a Evropu

Jen v prvních dnech po zahájení programu si kartu objednalo už na 20 tisíc lidí. A ač se představený koncept Jugendkulturkarte těší zatím velmi pozitivním ohlasům, někteří mladí lidé volají po zvýšení věkové hranice, a to i kvůli tomu, že v některých berlínských klubech se může pít alkohol až od 21 let. Jiní zase požadují zavedení speciálních příspěvků pro lidi s nízkými příjmy, jelikož se obávají, že se kultura stane předraženou a exkluzivní záležitostí. Podle dosavadních ohlasů rezonuje berlínský koncept napříč Evropou. My můžeme jen doufat, že ho další města budou následovat!

Zdroje: Euronews, DJ Mag, Dazed