Pražský městský soud dnes nepravomocně osvobodil bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše i jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze Čapí hnízdo. Pojďme si připomenout, o co v kauze šlo.
Kauza, která se táhne už pět let, se týká padesátimilionové dotace z Evropské unie na stavbu areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách. Jana Nagyová v případu čelí obžalobě z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU, Babiš pak z pomoci k dotačnímu podvodu.
Důležité je upozornit, že verdikt není pravomocný, státní zástupce si vzal lhůtu na odvolání k Vrchnímu soudu v Praze.
Nagyová i Babiš od začátku tvrdí, že jsou nevinní. „NEVINEN! Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici a soud potvrdil, co jsem od začátku tvrdil. Že jsem nevinný a nic nezákonného jsem neudělal,“ reagoval dnes Babiš na rozhodnutí soudu.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle Šarocha to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky k získání dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.
Podle Babiše je kauza od začátku vykonstruovaná, označuje ji za politický proces. Ve své závěrečné řeči se věnoval zejména tomu, jak podle něj různí lidé v případu zneužili jeho syna z prvního manželství Andreje Babiše mladšího, který trpí schizofrenií. Ten tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně. Babiš mladší navíc dlouhodobě tvrdí, že ho jeho otec nechal v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Ruskem okupovaný Krym, aby mu znemožnil v kauze vypovídat. Babiš, Nagyová i jejich obhájci u soudu také minulý týden řekli, že nebyl předložen žádný důkaz, že obžalovaní udělali něco protizákonného, popisuje ČTK.
Státní zástupce Jaroslav Šaroch navrhoval pro Babiše i Nagyovou tříleté podmínky s pětiletou zkušební dobou. Chtěl pro ně také peněžité tresty, u Babiše deset milionů korun, u Nagyové půl milionu korun. Žalobce ve svém závěrečném návrhu uvedl, že jsou splněny všechny podmínky pro uložení trestu pod zákonnou sazbou, která činí pět až deset let vězení.
Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání bylo postupně zastaveno, státní zástupce tak původně rozhodl i v případě Babiše a jeho exporadkyně. V jejich případě ale zasáhl bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který případ opět vrátil k projednání.
O tom, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo, informoval poprvé server Aktuálně.cz v prosinci 2015, Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017. Případ pokračuje třetí volební období, sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání: v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.
Ačkoliv soud v Praze rozhodl, že Babiš je nevinný, je důležité připomenout, že Evropská komise už dříve rozhodla o opaku a uvedla, že se jednalo o dotační podvod. Babiš musel získaných 50 milionů vrátit.
V současné době je navíc Babiš vyšetřován ve Francii za daňové úniky a praní špinavých peněz v rámci nákupu sídel na jihu země. K získání nemovitostí využil Babiš podle zjištění investigativních novinářů komplikovanou sérii finančních transakcí přes offshorové firmy.