Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Babiš vede v prezidentské volbě, druhé kolo by vyhrál Pavel. Nerudová si polepšila

V prvním kole prezidentských voleb by v současné době vyhrál expremiér Andrej Babiš, jeho podpora od minulého průzkumu ale mírně klesla. Druhý by skončil generál Petr Pavel a třetí ekonomka Danuše Nerudová. V případě druhého kola by pak zvítězil Pavel. Vyplývá to z aktuálního volebního modelu agentury Median.

Andrej Babiš, který i přes velkou letní kampaň zatím neoznámil, zda bude na prezidenta kandidovat, by v srpnu získal podporu 23,5 procenta voličů, což je o dva procentní body méně než v červenci.

Petr Pavel by pak obdržel 22 procent hlasů, což je meziměsíčně o procentní bod více. V druhém kole voleb by Pavel Babiše porazil, když by ho podpořilo 58 procent rozhodnutých voličů. Podle Medianu si ale více než pětina respondentů není jistá, koho a zda by v druhém kole vůbec volila, píše ČTK.

SPOTLIGHT: Babiš chtěl vyšetření synova stavu před jeho výpovědí

@eevelka

Od červencového modelu výrazně vzrostla podpora bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové. Nyní by jí dalo hlas 11,5 procenta lidí, o čtyři procentní body více než před měsícem. V modelu následuje se 7,5 procenty odborový předák Josef Středula a shodně s 6,5 procenty senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer.

Babiš má podle Medianu vysokou podporu zejména u lidí starších 64 let a mezi lidmi s nižším vzděláním. Pavel boduje u lidí ve věku od 25 do 54 let, vysokoškoláků a podnikatelů. Nerudovou pak podporují především mladí do 24 let a ženy.

„Josef Středula sbírá podporu nejvíce mezi vyučenými bez maturity, důchodci, nezaměstnanými a nízkopříjmovými zaměstnanci,“ uvedl Median.

Andrej Babiš míří k soudu, proč zase?

@yanhoechka

Jak je to s prezidentskou volbou?

Poslední termín pro předložení přihlášek kandidátů na prezidenta je 8. listopadu. Ke kandidatuře je potřeba buď zisk 50 000 podpisů voličů, nebo podpora dvaceti poslanců či deseti senátorů.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna příštího roku. Pevně rozhodnuto jít k prezidentským volbám je nyní 63 procent dotázaných. Podobná byla účast v poslední volbě prezidenta v lednu 2018, kdy v prvním kole dorazilo k volebním urnám asi 62 procent voličů.

Průzkum se konal od 1. do 31. srpna na vzorku 1003 respondentů starších 18 let.

Zdroj: ČTK, Median

Pozvi mě na pivo🍻

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.