Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Austrálii sužují rozsáhlé požáry, stát Viktorie evakuoval 30 tisíc lidí

Rozsáhlé požáry v Austrálii hoří už přes týden a přibližují se navíc i k velkoměstu Melbourne.

Australský stát Viktorie bojuje s rozsáhlými požáry, které z domovů vyhnaly desítky tisíc lidí, zničily několik domů a způsobily smrt hospodářských zvířat. Ve většině státu byl vyhlášený extrémní stav a v západním regionu Wimmera dokonce stav katastrofy.

Ve čtvrtek 22. února začal požár jen 190 kilometrů západně od Melbourne a podle státního pohotovostního oddělení není pod kontrolou hasičů. Dosáhl navíc už do města Ballarat, které je necelých 100 kilometrů od metropole.

SPOTLIGHT: Globální teplota zřejmě poprvé přesáhla o dva stupně předindustriální průměr

by @eevelka

Situaci nepomáhá ani počasí - i s blížícím se podzimem v Austrálii teploty přesahují 40 stupňů Celsia, panuje sucho a nebezpečí suchých bouřek, při kterých prakticky neprší a zvyšuje se riziko suchých blesků, které můžou začít nové požáry. Meteorologové navíc varují i před silnými větry, které šíření ohně napomáhají. Vlna vedra by se měla brzy začít přesouvat i do sousedního státu New South Wales.

Extreme fire dangers are coming to fruition, and in fact we’re currently seeing catastrophic conditions in Casterdon, Hamilton and Kanagulk in the Wimmera weather district.
Jason Heffernan ze státního sboru dobrovolných hasičů

Úřady vyzvaly až na 30 tisíc lidí žijících v ohrožené zóně, aby opustili svoje domovy, včetně obyvatel větších měst na západě Viktorie. Uzavřely se navíc i školy, školky a přes 100 lesních parků. Australský premiér Anthony Albanese se zavázal, že do boje proti požárům poskytne jakoukoliv pomoc, která bude potřeba.

Pro Viktorii není bushfire season nic nového. V letech 2019 a 2020 se přes ní prohnalo tzv. Černé léto - rozsáhlé požáry, které hořely přes tři měsíce, zabily 33 lidí včetně tisíců kusů dobytka a spálily 1,5 milionů hektarů půdy. Podle expertů by letošní sezóna mohla být taktéž ničivá, jelikož se pojí ještě s fenoménem El Niño event a celkovým globálním oteplováním.

Takový únor tu ještě nebyl. Proč bude nejspíš nejteplejším v historii měření?

by @_00_3_12

Podle premiéra Albanese je to „připomínka toho, že musíme zůstat pozorní, abychom mohli pokračovat v práci na zpomalení hrozby, kterou je klimatická změna.

Zdroje: The Guardian, CNN, Reuters

Kam dál?👀

Klimatická krize představuje vážné nebezpečí pro lidi s respiračními onemocněními, varují experti

by @eevelka

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.