Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Austrálie zlegalizovala psychedelika na léčbu duševních nemocí

Vybraní psychiatři nyní budou mít v Austrálii možnost předepsat svým pacientům trpícím PTSD nebo depresemi látku MDMA nebo houbičky, které budou následně používány při asistované terapii.

Austrálie se stala 1. července 2023 první zemí na světě, která legalizovala využívání psychedelik pro léčbu duševních nemocí. I přesto, že klinické testy pro tento krok nyní probíhají také ve Spojených státech, Kanadě nebo Izraeli, Austrálie se rozhodla na nic nečekat. Vybraní psychiatři tak nyní budou mít možnost předepsat svým pacientům trpícím PTSD nebo depresemi MDMA nebo houbičky, které budou používány při asistované terapii.

Psychedelika dokáží léčit deprese lépe než antidepresiva, ukazují studie

@eevelka

Ta může podle dostupných informací trvat až 8 hodin a jednotliví pacienti ji mohou podstupovat třikrát během osmi týdnů. Vždy mají ale dohled svého psychiatra, kvůli bezpečnosti i proto, aby bylo sníženo riziko bad tripu. Nejedná se ale o levnou záležitost, podle australských médií může jeden kurz stát až desítky tisíc dolarů.

MDMA je syntetickou drogou, která má halucinogenní účinky – zvyšuje tak jedincovu energii a zintenzivňuje jeho smyslové vnímání. Houbičky pak mají halucinogenní účinky, jelikož obsahují látku psilocybin, která je účinná právě na léčbu depresí – když všechny ostatní cesty selhávají.

Zlegalizováni marihuany má podle studie pozitivní vliv na veřejné zdraví

@eevelka

V Austrálii přitom nejsou regulátory schváleny žádné produkty, které MDMA nebo houbičky obsahují. Australský Therapeutic Goods Administration ale začátkem tohoto roku překlasifikoval obě látky tak, aby bylo některým lékařům povoleno je za určitých podmínek předepisovat svým pacientům.

Zdroje: ČTK, AP News, BBC