Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Astropsychologie: Když se spojí astrologie s psychologií

Co přesně je to astropsychologie a jak může astrologie přispět při psychoanalýze? Čti dál a vše se dozvíš!

Astropsychologie (někdy se jí říká i psychologická astrologie) je disciplína, která využívá poznatky z astrologie v psychoanalýze. Astropsycholog se nezabývá věštěním budoucnosti, ale detailně rozebírá tvůj birth chart, ze kterého lze vyčíst spoustu užitečných informací právě pro psychoanalýzu. Snaží se vyčíst, jaké má jedinec vlohy, motivaci, jak funguje v různých situacích, jak žije, jaké navazuje vztahy a kým je. Astropsychologie staví na tom, že vše, co se nám v životě děje, má spojení s naší duší.

Astropsychologie čerpá z hlubinné psychologie, humanistické psychologie a transpersonální psychologie.

Jak nás ovlivňuje znamení našich rodičů?

by @elvihradilkova

Archetypy a znamení zvěrokruhu

Podle švýcarského psychologa Carla Gustava Junga hraje astrologie velkou roli v psychologii, sám se jí i zabýval. O astrologii Jung soudil, že je v podstatě prastarou obdobou jeho hlubinné psychologie. Propojil např. čtyři živly (oheň, země, vzduch, voda) se čtyřmi základními psychickými funkcemi, které tvoří základní stavební prvky osobnosti:

  • intuice – oheň
  • cítění – voda
  • myšlení – vzduch
  • smyslové vnímání – země

To nám říká, že ohnivá znamení (Beran, Lev, Střelec) se řídí intuicí a jsou spontánní. Vodní znamení (Rak, Štír, Ryby) mají vysoce vyvinuté emoce a cítění. Vzdušná znamení (Blíženci, Váhy, Vodnář) se zase řídí rozumem. A pro zemská znamení (Býk, Panna, Kozoroh) je důležité smyslové vnímání.

Jaký jsi student podle zvěrokruhu?

by @elvihradilkova

Astrologie měla velký vliv na jungovskou psychoanalýzu. Jednotlivá znamení reprezentují různé archetypy lidí. Archetyp je zjednodušeně vzorová postava, která reprezentuje určitý typ lidí. Každé znamení má svůj daný popis a osobnostní rysy, které sdílí zrozenci jednotlivých znamení, tudíž by se opravdu daly považovat za archetypy.

Zdroj: Pinterest

Například archetyp znamení Raka bude člověk, který je citově založený, důležitá je pro něj rodina a přátelé, silně prožívá emoce.

Jaký je sex s jednotlivými znameními?

by @elvihradilkova

Taky planety a domy v astrologii mohou být archetypy.

Astrologie, stejně jako kolektivní nevědomí, kterým se psychologie zabývá, se skládá ze symbolických konfigurací: „Planety" jsou bohové, symboly sil nevědomí.
C. G. Jung

Využití astropsychologie

Astropsychologie je skvělým psychoterapeutickým nástrojem, který umožňuje poznat jedince více do hloubky. Lépe například dokážeme odhadnout motivy pacienta a proč se chová určitým způsobem. Díky porozumění svému osobnímu horoskopu (birth chartu) lépe porozumíme i sami sobě.

Kromě astrologie se v psychoterapii dá využívat i tarot, runy a mytické symboly. Zde tarot nepoužíváme na předpovídání budoucnosti, ale na léčení. Jedinec před sebe dostane kartu a začne popisovat, jak na něj působí a jaké symboly na ní vidí. Podobně funguje třeba Rorschachův test.