Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Proč teď všude vidíš All Eyes On Rafah? Z města uprchlo před izraelskou ofenzivou milion lidí, přežívají v katastrofálních podmínkách a hrozí jim hladomor

Statisíce vysídlených lidí si ve stanových táborech v Rafáhu kopou příkopy namísto toalet. Jídlo takřka nemají, stejně jako bezpečné místo, kam dál jít. Izraelské vzdušné údery je ohrožují nepřetržitě, a pokud je přežijí, čelí dalšímu riziku – hladomoru. A právě proto momentálně po sítích koluje heslo All Eyes On Rafah.

Invaze už probíhá dlouhé měsíce

All eyes on Rafah. Tak zní heslo, které v posledních dnech masivně koluje po sociálních sítích. Je výzvou k urychlenému řešení situace na jihu Pásma Gazy. Palestinské město totiž čelí vážné humanitární krizi, a to v důsledku intenzivních izraelských vojenských operací, které začaly 6. května.

Izraelská ofenziva, která stále postupuje, vyhnala už téměř milion Palestinců a Palestinek z jejich domovů, což vedlo k masivnímu přesunu obyvatelstva do stanových táborů podél pobřeží Gazy. Ty se rozkládají na délce více než 16 kilometrů a lidé v nich žijí v katastrofálních podmínkách – nemají přístup k čisté vodě, elektřině ani k jídlu.

Dodávky pomoci nejsou dostačující

Nedostatek potravin, paliva a dalších nezbytností je způsoben omezením humanitárních dodávek do celého Pásma Gazy. V důsledku bojů jsou totiž hlavní přechody, jako je Rafáh z Egypta nebo Kerem Šalom z Izraele, buď nefunkční, nebo těžko přístupné pro humanitární konvoje. Konkrétně Kerem Šalom byl v neděli znovu otevřen, dodávky pomoci ale zdaleka nejsou dostačující.

Lidé, kteří uprchli z Rafáhu a přežívají nyní ve stanových táborech, si tak musí základní potřeby pro přežití sehnat sami. Mnohdy prochází odpadky nebo sutiny zničených budov a hledají materiály pro stavbu přístřešků, namísto toalet si pak kopou příkopy.

Palestinský chlapec vyhlíží ze svého stanu v táboře Rafáh na jihu pásma Gazy, 13. května 2024. Zdroj: AFP / Profimedia

Útok na uprchlický tábor stál život desítek lidí

Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) upozornil na to, že pro evakuované lidi už není bezpečno nikde – kromě humanitárního nedostatku jsou totiž vystavování bombardování i v místech, která by jim měla poskytovat bezpečná útočiště.

K takové tragédii došlo například v neděli večer, když izraelské vzdušné údery dopadly na uprchlický tábor v západní části Rafáhu. Ten byl dříve označen za humanitární zónu, nyní v něm v následku izraelského útoku vznikl rozsáhlý požár, který stál život 45 lidí a dalších asi 250 jich zranil. Incident vyvolal rozsáhlé mezinárodní odsouzení a zvýšil tlak na Izrael, aby svou vojenskou operaci zastavil. Izraelský premiér Netanjahu útok označil za „tragické neštěstí“ a tvrdí, že se jeho armáda snaží civilním obětem předejít.

Hned v úterý Izrael na tábor zaútočil znovu a o život přišlo dalších sedm lidí.

Izraelské tanky jsou v centru města

K okamžitému pozastavení vojenských akcí byl Izrael vyzván už před týdnem, když mu Mezinárodní soudní dvůr v Haagu nařídil, aby na jihu Pásma Gazy zastavil vojenskou ofenzivu. Zároveň ho vybídl, aby otevřel hraniční přechod Rafáh, a aby umožnil do Pásma Gazy přístup vyšetřovacímu týmu, který by se zabýval sběrem důkazů, které by potvrdily či vyvrátily, zda je na palestinském obyvatelstvu páchána genocida.

I přes to všechno ale intenzivní boje v Rafáhu nadále pokračují a podle posledních informací se izraelské tanky dostaly v úterý už do centra města. Humanitární situace se na místě přitom každým dnem zhoršuje a OSN varuje, že pokud nedojde k okamžitému zlepšení, hrozí obyvatelstvu Gazy hladomor.

Co bude dál?

Invaze do Pásma Gazy započala v reakci na útok palestinského teroristického hnutí Hamás ze 7. října loňského roku, během nějž zavraždili přes 1200 lidí a dosud drží přes 100 rukojmích. Izrael v reakci vyhlásil válečný stav a následně zahájil ofenzívu, jejímž cílem bylo zlikvidovat Hamás a osvobodit rukojmí.

Invaze ale trvá už několik měsíců, miliony Palestinců a Palestinek se musely v důsledku rozsáhlého bombardování vystěhovat ze svých domovů a v důsledku bojů už zemřelo přes 30 tisíc lidí, z toho nejméně 7 797 dětí a 4 959 žen.

Celá historie konfliktu samozřejmě nezačala loni v říjnu. Trvá už od první poloviny minulého století a podrobněji si o ní můžeš přečíst třeba tady.

Izrael v uplynulých měsících postupně ztratil mezinárodní podporu (až na několik států včetně USA nebo Česka) a klid zbraní pro něj zatím nepřipadá v úvahu. Podle ministra Bezalela Smotricha vede Izrael „boj za vlastní existenci“ a zastavení invaze do Rafáhu by znamenalo jeho konec. Zatím tedy vše nasvědčuje, že rozhodnutí ICJ nevyslyší a klid zbraní nenastane.