Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Agnieszka Holland schytává kritiku za svůj film Hranice, v Polsku už musí mít ochranku

Nový snímek polské režisérky Agnieszky Holland Hranice pojednává o situaci na polsko-běloruské hranici kolem podzimu 2021, kde se tehdy nahromadily tisíce uprchlíků v naději na lepší život v Evropské unii. Polská vláda jim ale tehdy nepomohla, na což snímek poukazuje. I proto je nyní terčem kritiky ze strany vysoce postavených politiků – těch, kteří budou v říjnu usilovat o křesla v polském parlamentu.

Polská režisérka Agnieszka Holland vypustila teprve před pár dny do světa svůj nový film Hranice (Zielona granica) a kromě toho, že už získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v Benátkách, stala se jeho autorka kvůli tématu terčem kritiky nejen krajně pravicových politiků. Na její adresu se vyjádřil například ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński i sám prezident Andrzej Duda.

Film režisérky snímku Šarlatán popisuje situaci na polsko-běloruské hranici kolem podzimu 2021. Na ní se tehdy nacházely tisíce běženců z Afriky i Blízkého východu, které pozval do Běloruska prezident a diktátor Alexandr Lukašenko, a to s příslibem budoucnosti v Evropské unii. Uprchlíkům zaplatil letenku do země a následně je umístil na hranici s Polskem, tedy s EU, a to bez jakékoliv předchozí domluvy s úřady na druhé straně plotu. Cílem celé akce tak měla být destabilizace východoevropského regionu a potenciálně celé Unie.

Co se děje na bělorusko-polské hranici?

@eevelka

Film Hranice se nicméně zaměřuje především na samotné migranty, polské pohraničníky i obyčejné lidi, kteří v oblasti polsko-běloruské hranice žijí. Popisuje, jak byli migranti mnohdy ponecháni v bažinách a polích bez jakékoliv humanitární nebo lékařské pomoci, jak je polská stráž zaháněla zpět na běloruskou stranu plotu i to, že k tomu nejednou použila brutální chování. Na druhé straně je ale film také obrazem lidskosti a empatie některých polských aktivistů a občanů, kteří uvízlým migrantům pomáhali a kteří tak kvůli nim sami riskovali.

Ač se film nesnaží hodnotit chování jednotlivých polských pohraničníků, poukazuje na způsob, kterým se s celou situací vypořádala polská vláda, a (po vzoru režisérky) kritizuje její přísný postoj k migrantům a migraci obecně. I proto se proti snímku mnoho vládních a krajně pravicových politiků ohradilo, jedná se totiž o kritiku jejich počínání, což se jim jen měsíc před parlamentními volbami vůbec nehodí.

Polsko čekají v říjnu volby, které rozhodnou o budoucnosti země, Evropy i války na Ukrajině

@eevelka

Jak už bylo uvedeno, na adresu režisérky Agnieszky Holland se vyjádřil například polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který film přirovnal k nacistické propagandě. Místopředseda vlády Jaroslaw Kaczyński zase uvedl, že se jedná o „ostudný a odpudivý paskvil“, a prezident Andrzej Duda v souvislosti s filmem citoval heslo: „Jen svině sedí v kině“.

Kvůli útokům na svou osobu a nenávisti, kterou výše zmínění polští politici ve společnosti proti Agnieszce Holland rozdmychávají, už si musela režisérka v zemi najmout osobní stráž, aby ji 24 hodin denně chránila. Proti slovům vysoce postavených autorit se ohradila, požádala o jejich omluvu a uvedla, že by situaci musela v krajním případě řešit právní cestou.

Předseda Kaczyński se čím dál více podobá Gomulkovi ve způsobu mluvení, logice a vyjadřování. Připomíná mi to také mccarthismus a dobu stalinismu. Je to strašně nebezpečné.
Režisérka Agnieszka Holland na adresu místopředsedy vlády Jaroslawa Kaczyńskiho.

Za tvorbu a nový snímek režisérky Holland už se postavilo několik osobností filmové branže, a to včetně polské herečky Maji Ostaszewské, která ve filmu sama hraje.  Svou podporu ale autorce vyjádřila také třeba Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Film Hranice totiž v Česku podpořil Státní fond kinematografie a koprodukovala ho Česká televize.

Zdroje: ČTK, Politico, Euronews, The Guardian