Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

7 druhů odpočinku, které by měl praktikovat každý

Odpočinek není jen o dobrém spánku a polehávání na gauči po náročném dni. Je to mnohem více. Užij si svůj plnohodnotný rest pomocí těchto 7 doporučených druhů odpočinku.

1. Fyzický odpočinek

Když sedíme celý den ve škole či v práci, hrbíme se u stolu nebo za počítačem, fyzická bolest a únava přichází velice rychle. Tomu se můžeš vyhnout pohybem. Obecným cílem je mít každý den alespoň 30 minut mírné fyzické aktivity. Nemusíš tedy každý den bušit v gymu do úmoru, stačí si jen najít aktivitu, která tě bude bavit. To může zahrnovat tančení, brusle nebo jen obyčejnou procházku. Důležité je také zkrácení doby sezení. Čím více hodin denně sedíš, tím vyšší je riziko výskytu metabolických problémů.

TIP: Pokud máš sedavou práci, nastav si reminders na telefonu na protažení (krku, nohou, rukou).

Pokud jsi špatný spáč a máš problémy s usínáním či kvalitním spánkem, odlož hodinu před usínáním jakékoliv technologie. Nekoukej do mobilu ani na Netflix, neměj v místnosti nebo u hlavy žádné modré světlo. Místo toho si vezmi třeba knížku nebo zkus journaling. Tento jednoduchý trik je opravdu game changer.

2. Duševní odpočinek

Jsi nervózní, zapomínáš důležité věci, nedokážeš se pořádně soustředit? Nejspíše je tvá duševní energie na bodu mrazu. Dobít baterky můžeš lehce – dej si pauzu od tzv. low-yeild aktivit (aktivit s nízkým výnosem). Mezi činnosti s nízkou hodnotou může patřit sledování televize, nadměrné používání sociálních sítí, drbání s přáteli nebo kolegy – cokoli, co přináší negativní výsledky do našeho života.

Nescrolluj Instagramem, odpočiň si od e-mailů a vyzkoušej něco, co ti dodá energii zpět. Mentální únava je v dnešní uspěchané době velice častá, ale svoje zdraví si musíš hlídat, aby nedošlo například k vyhoření.

Jak na efektivní detox od sociálních médií a potřebujete ho vůbec?

by @angelina_shestak

3. Emoční odpočinek

Emoční odpočinek je nejspíš jeden z nejtěžších druhů odpočinku, kterému se naučit. Představuje svobodu autenticky vyjadřovat své pocity. Důležité je přestat s people-pleasingem – tedy snažit se všem zavděčit na úkor sebe. Vyhni se lidem, kteří tě vyčerpávají, a přestaň se srovnávat s ostatními. Postav sebe na první místo a upřednostňuj své vlastní potřeby.

4. Sociální odpočinek

Jsi neustále vystavován/a novým situacím, kde se musíš chovat jistým způsobem? Setkáváš se často s novými lidmi? V takovém případě si jen stěží uvolněný/á a "sám/sama sebou". Jako sociální odpočinek můžeš brát trávení času s lidmi, se kterými můžeš být 100% autentický/á a sám/sama sebou, bez jakéhokoli napětí či přetvářek. Zkus taky strávit den či dva jen sám/sama se sebou a odpočiň si od všech vnějších vlivů.

5. Smyslový odpočinek

Neustálé zvukové vjemy jsou pro náš systém velmi zatěžující. Tělo i mysl potřebují klid. Například lidé s dětmi v domácnostech jsou takovému stresu vystavováni často. Hlasité a otravné zvuky nás mohou rozrušovat a vyčerpávat. Aby ses vyhnul/a smyslovému přetížení, vytvoř si playlist s oblíbenou hudbou a soustřed se pouze na ni. Nebo zkus strávit čas v úplném klidu a tichu. Buď si vědomý/á situací, kdy máš klid nebo naopak kdy se cítíš vystresovaný/á, a řeš to co nejdříve, abys předešel/a smyslovému (senzorovému) vyčerpání.

Playlist na self-care evening✨

by @eevelka

6. Kreativní odpočinek

Aby ses vyhnul/a kreativnímu vyhoření, vyzkoušej i jiné aktivity než ty, kterým se obvykle věnuješ. Zkus každý den alespoň 30 minut řešit jiné věci než ty, které řešit musíš. Věnovat se věcem mimo tvůj obzor ti vyčistí hlavu, dobije energii a dodá kreativitu. Současně budeš mít dobrý pocit z toho, že děláš něco, co sis ty SÁM/SAMA ZVOLIL/A.

7. Duchovní odpočinek

Nemusíš následovat žadné vyznání či náboženství, aby sis mohl/a duchovně odpočinout. Principem duchovního odpočinku je mít pocit, že jsme vyslyšeni, pochopeni, viděni a že zapadáme a někam patříme. To můžeš pocítit například u dobrovolničení či při meditaci. Doporučuji vyzkoušet obojí.

Pokud potřebuješ s meditací pomoct, vyzoušej nejdřív meditace někým vedené (například před spánkem).