Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

6 důvodů proč by sis měl*a každý den dopřát power nap

Dopřát si každý den odpoledního šlofíka zní spíš jako aktivita pro lenochy. Nedávné studie ale ukázaly, že power napping má pozitivní účinky na mozek i celkové zdraví. Proč by se odpolední spánek měl stát tvým každodenním zvykem se dozvíš v článku.

Stereotypní představu, že odpolední šlofík je znakem lenosti bychom všichni měli nechat daleko v minulosti. Nejnovější studie totiž ukazují, že každodenní power nap má pozitivní účinky na náš mozek, celkové zdraví i psychiku.

💤6 důvodů, proč by se power nap měl stát tvojí každodenní rutinou:

  • tvůj mozek bude větší po delší dobu tvého života
  • zlepší se ti nálada
  • budeš produktivnější
  • tvá pozornost se zbystří
  • dojde ke zmírnění stresu
  • posílí tvůj imunitní systém
People who have a smaller brain volume are more likely to have higher levels of the stress hormone cortisol, or a diagnosis of sleep apnea.
– Victoria Garfield, University College London pro BBC

💤 Kdy a jak si tedy dopřát správný power nap?

Je důležité, aby sis odpočinek během dne dopřál*a mezi 13:00-16:00. Právě v tomto čase totiž dochází k poklesu našeho cyrkadiálního rytmu, se kterým klesá i teplota našeho těla. Tento spánek by ale nikdy neměl být náhražkou za nedospalou noc. Proto je potřeba dbát na kvalitní spnákovou hygienu a noční spánek, který trvá 6-8 hodin.

Power nap by měl trvat od pěti do dvaceti minut, protože v tak krátkém čase mozek neupadne do hlubokého spánku. Pokud bys spal*a déle jak 30 minut, bude mnohem těžší se probudit a naopak se po probuzení můžeš cítít vysíleně a dezorientovaně.

Tip: pro lepší účinky si dej power nap každý den, ve stejný čas.

☕️+💤=⚡️

Pokud chceš svoji energii vystřelit na maximum, dej si před siestou kafe. Hackneš tak svoje tělo nejen spánkem, ale i kofeinem a budeš po probuzení plný*á energie.

Jak na efektivní šlofík?

by @terezasvehlova

💤Spánek v pracovní době

Právě z výše zmíněných důvodů některé firmy svým zaměstnancům a zaměstnankyním umožňují dopřát si power nap i během pracovní doby. Společnosti jako Nike nebo Ben&Jeerry proto v kancelářích zařídily takzvané nap rooms, kde si lidé můžou dobít spánkem baterky.

Fingers crossed, třeba budou v budoucnu nap rooms základem každé kanceláře!🤞🏼

Zařaď tedy power nap do své každodenní rutiny i ty a čerpej z toho všechny výše zmíněné benefity. Tvoje tělo ti to jednou mnohonásobně vrátí, a hlavně se budeš cítít skvěle.

Nastav si tedy budík a dopřej si nap💤

Zázračný lék jménem spánek

by @dimitrapapadopoulu

Nekvalitní spánek a problém s učením. Takto dopadá závislost na smartphonu na studentstvo

by @eevelka