Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

5 důvodů, proč bude pro Trumpa těžší kandidovat v nadcházejících volbách

Donald Trump oznámil svou kandidaturu na prezidenta. Jeho boj získat křeslo vůdce Spojených států bude však náročnější než kdy dříve.

Donald Trump minulý týden oznámil svou již třetí kandidaturu. Situace je to vcelku neobvyklá, jelikož svůj poslední pokus dostat se do Bílého domu prohrál, ale pokud víme jedno, je to fakt, že Trump je cokoliv, jen ne předvídatelný. Oznámení proběhlo formou hodinového proslovu, ve kterém především házel špínu na současného prezidenta Bidena a nezapomněl zmínit všechno, co dokázal jako hlava USA on.

In order to make America great and glorious again, I am tonight announcing my candidacy for president of the United States.
Donald Trump

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta na rok 2024

by @markysuch

Proč ale tentokrát nemá slibnou budoucnost?

1. Hořká minulost

I ti největší zastánci Trumpa se v posledních měsících od exprezidenta odklonili. Důkazem toho byly i midterms neboli volby do Kongresu, kde se republikány očekávaná červená vlna nakonec nekonala. Trump si totiž výrazně poškodil svou reputaci, jakmile nastala pandemie, během níž se ukázal jako neschopný reagovat a situaci vážně podcenil. Trump bude muset také obhájit způsob, jakým se vypořádal s koncem svého prezidentství, a svou roli při útoku na americký Kapitol z 6. ledna 2021. V tomto skandálu totiž ztratil i své nejvěrnější příznivce, jelikož napadl demokracii, která je pro Američany stále to nejcennější.

Trump zuří, ve Spojených státech vyhrála demokracie

by @eevelka

2. Náročný soupeř

Ron DeSantis právě dosáhl drtivého volebního vítězství, které naznačuje, že stojí v první linii Republikánské strany. Na celostátní scéně sice ještě nebyl vyzkoušen, ale jeho oblíbenost stoupá.

V tuto chvíli není jasné, jestli bude DeSantis kandidovat, ani kdo jiný se do republikánského prezidentského klání přihlásí. Uvážlivý Ron by ale představoval velkého soupeře z vlastních řad pro agresivního Trumpa.

Kdo je Ron DeSantis? Signatář zákonu Don't Say Gay, nový lídr Republikánské strany a možný příští prezident USA

by @eevelka

3. Právní problémy

Trump se v současné době brání proti trestnímu vyšetřování ovlivňování voleb v Georgii, občanskoprávnímu řízení o podvodu namířenému proti jeho podnikatelskému impériu v New Yorku, žalobě pro pomluvu týkající se obvinění ze sexuálního napadení, federálnímu vyšetřování jeho role při útoku na Kapitol a jeho nakládání s utajovanými materiály po skončení prezidentské funkce.

Možná je právě jeho nynější kandidatura jednou z možností, jak se vyhnout četným vyšetřováním?

4. Ztráta důvěry, hlasů i podpory v rodině

Podle výzkumů o veřejném mínění mezi Trumpem a Ronem DeSantisem vede DeSantis na Floridě i v Gerogii o 20–26 bodů. Trump zaostává také v Iowě a New Hempshire, a to o dvojciferný počet hlasů. Trump se tedy potýká s klesajicí popularitou i v klíčových státech a to určitě při své kandidatuře slyšet nechtěl. Podle veřejného mínění si bývalí voliči nepřejí, aby znovu kandidoval, a chtějí dát šanci jiným politikům v republikánských řadách.

Jeho dcera Ivanka Trump dokonce ohlásila, že se nadále nebude zapojovat do politického dění a při dalších volbách vedle svého otce veřejně vystupovat nebude. Plánuje ho povzbuzovat zpovzdálí, chce upřednostnit soukromí svých dětí a rodiny.

5. Stáří jako faktor neúspěchu?

Trump se v minulosti několikrát trefoval do věku Joea Bidena. Pokud by se mu ovšem podařilo vyhrát volby, měl by stejný věk, jako měl Biden při vstupu do Bílého domu, a to 78 let. Byl by tedy druhým nejstarším prezidentem v historii. Jelikož samotná kampaň je velice náročná pro jakéhokoliv kandidáta, kdo ví, jak to ustojí právě 76letý Trump.

Foto: AP News

Volby v USA: Republikáni získali zpět Sněmovnu reprezentantů, mohou zastavit agendu Bidena

by @martinastrel

Jak je možné, že má stále své věrné příznivce?

Trump ví, která témata vyzdvihnout, a umí si je perfektně načasovat, jako tomu bylo v případě témat imigrace či kriminality. Ví, co voliči chtějí slyšet, a podle toho jedná. Jeho nepředvídatelný a vznětlivý styl dokáže řídit zpravodajství a upírat pozornost k jeho konkurentům. Má základnu věrných příznivců a dokáže motivovat obvykle neangažované Američany, aby šli volit. I pár let od konce prezidenství má ve svých kruzích věrné politiky, kteří stojí po jeho boku.