Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Volby v USA: Republikáni získali zpět Sněmovnu reprezentantů, mohou zastavit agendu Bidena

Republikáni jsou opět v křeslech a obsazují Sněmovnu reprezentantů. To může pro Bidenovu administrativu znamenat značné omezení na jeho zbylé 2 roky vlády. Demokraté si ale stále drží Senát.

Sněmovnu reprezentantů neboli House of Representatives, zkráceně House, obsadili republikáni v těsném boji proti demokratům.

ABC News, výsledky ke dni 17. listopadu

Tento výsledek není úplně překvapivý v obvyklých kongresových volbách, jelikož je prezident přesně 2 roky v úřadě, a tak si na něj voliči mohli již utvořit názor. Také byl prostor, aby napáchal chyby, nebo naopak nesplnil, co nasliboval. Tyto volby se často považují za zhodnocení vlády prezidenta. Většinou se tedy hlasy přiklání k druhé straně, což by v tomto případě znamenalo k republikánské.

Jak fungují kongresové volby?

Americké kongresové volby rozhodnou o směřování země i o osudu její demokracie

by @eevelka

Tento rok byl ovšem plný zvratů a překvapení, jelikož se k moci dostali hlavně demokraté, a to do zastoupení Senátu. Zprvu se zdálo, že mají šanci i ve Sněmovně, která byla ale nyní přebrána republikány. Nečekané vítězství demokratů má hned několik důvodů:

  • K volbám dorazilo obrovské množství mladých lidí, což bylo pro tyto volby překvapivé. Mladá generace je totiž náročnou na předvídání. V těchto volbách rozhodně ukázala, na které straně stojí.
  • Také měl velký dopad exprezident Trump a jeho skandál o „zfalšovaných volbách“, což pobouřilo spoustu Američanů i z jeho zástupů.

Maxwell Frost: První člen Kongresu z generace Z

by @martinastrel

Jak to, že republikáni přebrali Sněmovnu?

Republikáni, kteří doufali, že se jim podaří získat zpět kontrolu nad oběma komorami, nesplnili v polovině volebního období očekávání. Ve středu však získali křeslo, které potřebovali ke své většině ve Sněmovně reprezentantů, když 27. kalifornský obvod získal dosavadní senátor Mike Garcia.

Podle CBS se nyní předpokládá, že Republikánská strana získá 218–223 křesel ve 435členné Sněmovně reprezentantů.

Vzhledem k tomu, že se však stále sčítají hlasy, nemusí být o jejich většině jasno ještě několik dní, nebo dokonce týdnů.

McCarthy, kterého v úterý vybrali řadoví republikáni za svého kandidáta na místo demokratky Nancy Pelosi jako příštího předsedu Sněmovny reprezentantů, prohlásil, že Sněmovna bylaoficiálně převrácena“.

Vůdce republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy výsledek oslavil. McCarthy, foto: Darik news

Ačkoli je náskok strany ve Sněmovně reprezentantů velmi malý, stačí na to, aby se program prezidenta Joea Bidena na další dva roky zastavil. Nový Kongres se sejde v lednu.

foto: Britannica

Co to znamená pro Bidena a jeho úřad?

Nyní situace vypadá tak, že další dva roky bude vláda rozdělená na dvě strany, kdy Demokratická strana prezidenta Joea Bidena drží kontrolu nad Senátem a republikáni nad Sněmovnou.

Toto vítězství dává republikánům možnost omezit Bidenovu agendu a také zahájit potenciálně politicky škodlivé vyšetřování jeho administrativy a rodiny. Přesto se jejich očekávaná „červená vlna“ tentokrát nekonala a Senát s většinou demokratů bude mít tahle vyšetřování pod určitou kontrolou.

Prohra ubírá Bidenovi část moci ve Washingtonu, ale ve středu McCarthymu pogratuloval a prohlásil, že bude pracovat napříč stranami, aby dosáhl požadovaných výsledků.

Donald Trump oznámil kandidaturu na prezidenta na rok 2024

by @markysuch

Demokraté si však udrží kontrolu nad horní komorou, Senátem.

1) Jmenování soudců

Přestože demokraté neovládli Sněmovnu reprezentantů, prostá většina v Senátu jim dá možnost schvalovat soudce vybrané Bidenem na místa v okresních, obvodních a vrchních soudech.

2) Větší kontrola nad legislativou

Demokraté mohou odmítnout legislativu zaslanou Sněmovnou ovládanou republikány.

3) Rozhodování ohledně rozpočtu

Usnesení o rozpočtu také projdou snadněji, protože k jejich přijetí stačí prostá většina.

ABC News, výsledky ke dni 17. listopadu

Trump zuří, ve Spojených státech vyhrála demokracie

by @eevelka