Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla

Kdo je Ron DeSantis? Signatář zákonu Don't Say Gay, nový lídr Republikánské strany a možný příští prezident USA

Na Floridě se zrodila republikánská hvězda, která rychle vrhla na Donalda Trumpa stín. Ron DeSantis, seznamte se.

Americké kongresové volby rozhodnou o směřování země i o osudu její demokracie

@eevelka

Ron DeSantis je považován za možného kandidáta na prezidenta ve volbách v roce 2024 a největšího republikánského soupeře bývalého prezidenta Donalda Trumpa, který plánuje v nadcházejících dnech svou kandidaturu oznámit. V úterních volbách předčilo vítězství floridského guvernéra téměř všechna očekávání, když nad svým demokratickým soupeřem zvítězil o téměř 20 procentních bodů, což podnítilo další spekulace, že by se za dva roky mohl ucházet o prezidentský úřad.

Ron DeSantis. Zdroj: Profimedia

Přestože Donald Trump pro DeSantise údajně hlasoval, rozsah jeho vítězství se exprezidentovi vůbec nelíbí. Údajně znovuzvoleného guvernéra před kandidaturou na prezidenta v roce 2024 varoval s tím, že by to poškodilo Republikánskou stranu, a zároveň mu pohrozil, že o něm zveřejní nelichotivé informace, aniž by uvedl podrobnosti.

DeSantis se k případné prezidentské kandidatuře vyjadřuje zatím zdrženlivě, spekulace se ale množí a jeho základna voličů se rozrůstá. Oproti svému minulému funkčnímu období nabral od roku 2019 na popularitě a už nyní je středobodem pozornosti spousty Američanů. Postavil se do pozice nadšeného zastánce konzervativismu, což velké části americké společnosti imponuje.

DeSantis se v konzervativní politice proslavil částečně díky koronaviru a očkování. Zakázal soukromým podnikům prosazovat roušky a požadavky na očkování, za což se mu sice dostalo pochvaly od konzervativců, jako je Trump, ale zato byl kritizován levicí. Navzdory DeSantisově politice ale zaznamenala v říjnu 2021 Florida podle státní správy nejnižší průměrný denní počet případů COVID-19 na 100 000 obyvatel ve Spojených státech.

Na Floridě byl schválen zákon „Don't Say Gay“

@markysuch

Ron DeSantis je konzervativcem v tom pravém americkém smyslu, se vším všudy. Mimo jiné podepsal například zákon Don't say gay, který zakazuje pedagogickým pracovníkům vyučovat žáky od mateřské školy do třetí třídy o sexuální orientaci nebo genderové identitě. I přes svou velmi striktní politiku ale v letošních volbách získal 60 procent hlasů a je na vzestupu. Stává se novým lídrem Republikánské strany a pravděpodobně i možným kandidátem na post prezidenta Spojených států. Pokud se v dalších měsících až dvou letech vyplatí někoho sledovat, potom bezpochyby Rona DeSantise, který má světu podle všeho ještě hodně co říct.

Ron DeSantis. Zdroj: Profimedia