Pěstování bylinek není složité a nevyžaduje moc práce ani místa, takže se hodí na zahrádku i do bytu. Většina navíc krásně voní a má spoustu využití.
Disclaimer: Článek vychází z obecných informací a vlastní zkušenosti. O užívání léčivých bylinek se poraď s odborníkem.
Rozmarýn je za mě absolutní must-have. Dokud to jde, tak ho používám čestvý třeba do ochucené vody nebo jako koření, v průběhu léta ho ale i suším do zásoby (je super jako koření ale i do vonných polštářků) a můj fav fav trik na léto je ho zamrazit do kostek ledu v kombinaci s mátou a meduňkou. Do drinků je to naprostá bomba.
Pěstování rozmarýnu je za mě trochu hit or miss, umí být totiž dost dramatický, a navíc roste poměrně pomalu, ale je 100% worth it.
Bazalka je neskutečně všestranná a užitečná bylinka a pěstuje se v podstatě sama. Jednou za čas ji kousek od vrchu zastříhnu, takže se rozvětví a neskutečně rozroste. Pokud ji budeš pěstovat venku, zasaď ji třeba k rajčatům - to je match made in heaven - bazalka odpuzuje komáry a protože roste nízko, udrží u rajčat vlhkost. Win win.
Nejlepší je zpracovat ji čerstvou - dej ji do pesta, těstovin, salátů atd. Sušit se dá taky, ale osobně jsem s tím nikdy neměla moc štěstí.
Tymián je taky trochu drama queen - nesnáší zimu a mokro (mood), takže je potřeba kontrolovat jestli má pořád dost tepla a hlavně jestli není přelitý. Výhoda ale je, že na něj můžeš zapomenout a moc mu to neublíží. Na venek prý není úplně ideální, protože se vždy na zimu má dávat dovnitř, ten náš je ale na zahrádce už několik let a vždycky přezimuje v pohodě - got that slavic genes i guess.
Osobně ho jenom suším do zásoby jako koření, ale hezky voní, takže by taky šel využít do vonných polštářků.
Meduňka je skvělá hned z několika důvodů: je extrémně jednoduchá na pěstování, hezky voní a chutná a má řadu zdravotních benefitů. Působí proti stresu, a to nejen co se týče psychiky, ale i orgánů, protože dokáže uvolnit křeče, které stres vyvolává.
Sušená je skvělá na čaj, ale využívá se i na sirupy nebo tinktury, které pomáhají s migrénami.
Šalvěj je moje oblíbená, protože krásně voní a kvete, navíc se z ní dají jednoduše dělat vykuřovadla. Stejně jako meduňka roste prakticky sama a má léčivé účinky - je protizánětlivá, antibakteriální i antioxidační.
Usušit ji můžeš hlavně na čaj nebo do vykuřovadel a výluh se používá jako kloktadlo na bolest v krku a záněty ústní dutiny nebo celkově v obkladech na rány, jelikož působí jako dezinfekce. Má taky velké množství vitamínu K, takže je potřeba být opatrný*á.
Echinacea je super rostlina, protože se dá využít jako bylinka i okrasná kytka do vázy. Já ji používám jenom jako kytičku do vazeb, protože jako léčivka je na mě trošku scary - je sice skvělá na posílení imunitního systému a podporu správné funkce dýchacích a močových cest, ale je potřeba s ní být dost opatrný*á. Nesmí se užívat dlouhodobě a doporučuje se o ní spíš poradit s doktorem či doktorkou.
Pretty boy alert! Yzop krásně kvete a rychle roste a je jeden z mých favs, hlavně protože se o něj nemusím skoro starat. Dá se využít jako léčivka i jako koření - je protizánětlivý a stejně jako šalvěj je super na vykuřování. Pozor si ale dej na chuť a množství, je totiž dost hořký, zato se ale hodí do čajových nebo kořenících směsí. Podobné účinky má i jablečník, takže je super do čaje nebo jako tinktura.
Účinky všech bylinek zní sice skvěle, ale nesmí se to s nimi přehánět. Většina léčivek se nesmí užívat dlouhodobě a ve velkých množstvích - hranice mezi léčivem a jedem může být totiž dost tenká - ne, že by tě to zabilo, ale mohlo by ti klidně být špatně, takže by ses před užíváním měl*a poradit s odborníkem*odbornicí, jelikož řada z nich může kromě jiného navíc negativně reagovat s některými léky.