Přihlášení se k heyfomo

Po přihlášení budeš mít přístup ke všemu obsahu na heyfomo.cz, můžeš komentovat články a další features, just do it!
Reset hesla
Konsent a PID

Zírání je obtěžování. Reakce na kampaň PID a Konsentu říkají o situaci víc, než projekt samotný

Komentář: Nová kampaň proti obtěžování v MHD má za cíl vytvořit bezpečnější prostředí. Reakce na ní ukazují, že nemohla přijít dříve.

„Setkali jste se někdy ve veřejné dopravě s otravnými komentáři, vědomým nepříjemným zíráním, vulgárními gesty či nevyžádanými doteky? Pak jste dost možná zažili sexuální obtěžování.“ Hlavní město Praha ve spolupráci s neziskovkou Konsent spustilo novou kampaň s názvem Obtěžování do MHD nepatří, ani nikam jinam, jejímž cílem je upozornit na nevhodné chování v hromadné dopravě a pomoct cestujícím se v prostředcích cítit bezpečněji.

Sexuální obtěžování je přirozené chování, stojí si za svým bývalá ministryně a kandidátka do Senátu Kovářová

@yanhoechka

Kampaň nevznikla jen tak z ničeho, obtěžování v českém MHD totiž podle Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády zažila každá třetí žena a každý desátý muž, třetina svědků takových situací navíc ani nijak nezareaguje. Reakce a zásah je přitom zásadní způsob, jak obětem pomoci, proto se plakáty zaměřují nejenom na edukaci, ale i poskytnutí „návodu“ na to, jak někomu v nepříjemné situaci ulehčit.

If cant look why woman exist?

Message kampaně sbírá kladné ohlasy, ale těch negativních je překvapivě (nebo možná nepřekvapivě) až moc. Vyjadřují se k ní občané, ale i politici, jako třeba Miroslav Kalousek - ženy jsou totiž hezké jenom proto, aby se na ně mohl koukat, žejo.

The call is coming from inside of the house

Řeknu to přímo - jestli máš pocit, že tě kampaň nějak napadá nebo omezuje, tak jsi součástí problému (a pravděpodobně je zaměřená i na tebe). Nikdo nikomu nedluží určitý způsob oblékání nebo určité chování. MHD není vitrína, která se může jen tak očumovat a cizí lidi nejsou NPCčka naaranžovaný pro něčí potřebu. Jestli si něco dlužíme, tak je to respekt – osahávání a očumování rozhodně ne, i když si někdo může myslet, že tím dává najevo, že se mu někdo líbí (jail time!).

A komentáře typu: „Nám, kteří se v rámci mezí pouze rádi podíváme, přinese strach z postihu. Škoda,“ jsou zcestné. Je to jednoduchý - hleď si svýho a žádný „postih“ nepřijde.

A btw: Nikdo to není chyba oběti. Some of you are just telling on themselves.

Možná na tom něco bude, když se to děje tak často 🤔

V reakci na řadu ublížených čumilů začala spousta lidí sdílet svoje nepříjemné zážitky z MHD. Není jich zrovna málo a jsou navíc extrémně povědomé - zažíváme totiž pořád to samé dokola, až nás to někdy i přestává šokovat.

Pár zkušeností v MHD. Hlavně během večera preferuji doprovod svého hlídacího psa. Smutné je, že když se bavím s úplně náhodnými ženami právě o psech a řeknu tohle, reakce naprosté většině z nich je, že naprosto chápou, případně, že by takový doprovod taky ocenily.
Ludmila Hamplová, FB
Já mám vlastní zkušenost, kdy byla volaná dokonce policie a záchranka pro pána (když si sundáš kalhoty a autobusák zabrzdí v koloně ten pád na hubu může bolet) a můj muž byl taky osahávan v buse! Netýká se to jen žen.... sama jsem tomu nejdřív nechtěla věřit a z počátku dokonce jeho zkušenost bagatelizovala, tím jak mi to přišlo nepravděpodobné, doteď mi je to líto.....
Terka Chrvalová, FB
Moje zkušenosti z MHD by vydaly na článek samotný. Nejšílenější mi ale přišlo, když jsem vezla v kočárku batole, šla jsem ve tři hodiny odpoledne na přechodu přes Hradčanskou v zimě, tedy v zimním kabátu a zahalená od hlavy k patě a stoupnul si za mě chlap a zmáčknul mi prsa. V tu chvíli mi vytryskly slzy a říkala jsem si: „tak co bych sakra měla víc dělat, jsem zahalená, jsem na jednom z nejrušnějších přechodů v zemi a je tři hodiny odpoledne!“ O tom, že se to dělo před mojí roční dcerou, ani nemluvě...
Monika Poláčková, FB

Celou řadu zkušeností si můžeš přečíst pod příspěvkem 👇

Zdroj: FB Everyday Patriarchy Bullshit

Kampaň přece nikoho neodradí, takže je zbytečná

Pointa je přitáhnout k tématu víc pozornosti a poskytnout lidem způsob, jakým reagovat. Je lepší dělat, že něco takového neexistuje, nebo se snažit pomoc? Thought so.

Jak můžeš pomoct ty sám*sama?

Mrkni přímo na stránky PID nebo Konsentu.

Kam se obrátit o pomoc

Pokud máš zkušenost se sexuálním násilím a potřeboval*a bys pomoci, obrátit se můžeš například na tyto organizace:

Persefona – poskytuje dlouhodobou komplexní sociální, psychologickou a právní pomoc obětem domácího násilí, sexuálního zneužívání a znásilnění. Nabízí doprovázení oběti celým procesem řešení její životní situace.

Telefon: 737 834 345 nebo 545 245 996
Mail: poradna@persefona.cz, domacinasili@persefona.cz
Web:www.persefona.cz

ProFem – poskytuje poradenství a další přímou podporu osobám ohroženým domácím a sexuálním násilím. Podílí se na prevenci a zvyšování osvěty v oblasti domácího a sexuálního násilí a vydává poradenské a informační publikace.

Linka právní pomoci: 608 22 22 77
Web:www.profem.cz

Podpoř FOMO team 👀🤍

Secure card payment by Stripe
Zjištujeme, jestli tvůj prohlížeč umí platby.