Komentář: Nová kampaň proti obtěžování v MHD má za cíl vytvořit bezpečnější prostředí. Reakce na ní ukazují, že nemohla přijít dříve.
„Setkali jste se někdy ve veřejné dopravě s otravnými komentáři, vědomým nepříjemným zíráním, vulgárními gesty či nevyžádanými doteky? Pak jste dost možná zažili sexuální obtěžování.“ Hlavní město Praha ve spolupráci s neziskovkou Konsent spustilo novou kampaň s názvem Obtěžování do MHD nepatří, ani nikam jinam, jejímž cílem je upozornit na nevhodné chování v hromadné dopravě a pomoct cestujícím se v prostředcích cítit bezpečněji.
Kampaň nevznikla jen tak z ničeho, obtěžování v českém MHD totiž podle Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády zažila každá třetí žena a každý desátý muž, třetina svědků takových situací navíc ani nijak nezareaguje. Reakce a zásah je přitom zásadní způsob, jak obětem pomoci, proto se plakáty zaměřují nejenom na edukaci, ale i poskytnutí „návodu“ na to, jak někomu v nepříjemné situaci ulehčit.
Message kampaně sbírá kladné ohlasy, ale těch negativních je překvapivě (nebo možná nepřekvapivě) až moc. Vyjadřují se k ní občané, ale i politici, jako třeba Miroslav Kalousek - ženy jsou totiž hezké jenom proto, aby se na ně mohl koukat, žejo.
Řeknu to přímo - jestli máš pocit, že tě kampaň nějak napadá nebo omezuje, tak jsi součástí problému (a pravděpodobně je zaměřená i na tebe). Nikdo nikomu nedluží určitý způsob oblékání nebo určité chování. MHD není vitrína, která se může jen tak očumovat a cizí lidi nejsou NPCčka naaranžovaný pro něčí potřebu. Jestli si něco dlužíme, tak je to respekt – osahávání a očumování rozhodně ne, i když si někdo může myslet, že tím dává najevo, že se mu někdo líbí (jail time!).
A komentáře typu: „Nám, kteří se v rámci mezí pouze rádi podíváme, přinese strach z postihu. Škoda,“ jsou zcestné. Je to jednoduchý - hleď si svýho a žádný „postih“ nepřijde.
A btw: Nikdo to není chyba oběti. Some of you are just telling on themselves.
V reakci na řadu ublížených čumilů začala spousta lidí sdílet svoje nepříjemné zážitky z MHD. Není jich zrovna málo a jsou navíc extrémně povědomé - zažíváme totiž pořád to samé dokola, až nás to někdy i přestává šokovat.
Celou řadu zkušeností si můžeš přečíst pod příspěvkem 👇
Pointa je přitáhnout k tématu víc pozornosti a poskytnout lidem způsob, jakým reagovat. Je lepší dělat, že něco takového neexistuje, nebo se snažit pomoc? Thought so.
Mrkni přímo na stránky PID nebo Konsentu.
Pokud máš zkušenost se sexuálním násilím a potřeboval*a bys pomoci, obrátit se můžeš například na tyto organizace:
Persefona – poskytuje dlouhodobou komplexní sociální, psychologickou a právní pomoc obětem domácího násilí, sexuálního zneužívání a znásilnění. Nabízí doprovázení oběti celým procesem řešení její životní situace.
Telefon: 737 834 345 nebo 545 245 996
Mail: poradna@persefona.cz, domacinasili@persefona.cz
Web:www.persefona.cz
ProFem – poskytuje poradenství a další přímou podporu osobám ohroženým domácím a sexuálním násilím. Podílí se na prevenci a zvyšování osvěty v oblasti domácího a sexuálního násilí a vydává poradenské a informační publikace.
Linka právní pomoci: 608 22 22 77
Web:www.profem.cz