Do Turecka i Sýrie zamířila už včera pomoc z asi 65 zemí světa, tu svou vyslala i Evropská unie nebo OSN. Na místě jsou desítky tisíc zraněných, další se nachází pod sutinami zřícených budov.
Jih Turecka a sever Sýrie zasáhla v pondělí a úterý série silných a devastujících zemětřesení, která měla sílu až 7,8 stupňů Richterovy stupnice. První probudilo obyvatele v brzkých ranních hodinách, druhé pak kolem 13:30 místního času. Podle aktuálních informací zahynulo při zemětřesení nebo následně v sutinách domů už přes 5 tisíc lidí a nejméně 15 tisíc jich bylo zraněno. Jen turecké úřady hovoří o zřícení téměř 6 tisíc budov. V postižených oblastech momentálně zasahuje asi 24 400 záchranářů. Rozsah zasaženého území je ale velmi veliký a záchranné akce navíc komplikuje mrazivé zimní počasí. Turecký prezident Erdogan vyhlásil dnes v deseti zasažených provinciích na tři měsíce nouzový stav, aby bylo možné provést záchranné práce co nejrychleji.
Do Turecka i Sýrie zamířila už včera pomoc z asi 65 zemí světa, tu svou vyslala i Evropská unie nebo OSN. Z České republiky odjel do Turecka tým 68 záchranářů, a to včetně hasičů, lékařů nebo kynologů. Záchranné jednotky se snaží vyprostit ty, kteří jsou uvězněni pod troskami zřícených budov, k mnohým se ale nezvládají dostat včas, a přeživších je proto zatím pomálu. Někteří záchranáři a žurnalisté popisují, jak jim uvěznění lidé posílají videa nebo například live locations, aby bylo jednodušší je lokalizovat. Podle přeživších se z trosek ozývají zvuky, pomoc ale přichází jen velmi pomalu.
Ti, kteří zemětřesení přežili, přišli o své domovy a nemají se nyní kam uchýlit. Mnozí přespávají v autě nebo přímo venku, teploty se ale v regionu momentálně pohybují kolem nuly. Lidé jsou tak promrzlí a hladoví. Podle dostupných informací byl už v oblasti zřízen letecký most, prostřednictvím kterého bylo k postiženým dodáno 300 tisíc pokrývek, přes 40 tisíc rodinných stanů, ohřívače a další nutné kuchyňské potřeby. Turecko navíc podle Erdogana plánuje otevřít hotely v turistickém centru Antalya na západě země, aby se tam mohli lidé postižení zemětřesením dočasně ubytovat.
Podle Světové zdravotnické organizace postihnou různé následky zemětřesení až 23 milionů Turků a Syřanů, a to včetně více než milionu dětí. Nejčastěji se přitom jedná o absenci elektřiny a teplé vody.
Zdroje: ČTK, BBC, Reuters, NY Times